Burun Ameliyatının Sağlıklı Geçmesi

Burun Ameliyatının Sağlıklı Geçmesi- Ameliyat denince genellikle insanların aklına büyük bir sağlık problemini ortadan kaldırmak için yapılan operasyonlar gelmektedir. Ancak burun ameliyatı deyince keyif için yapılan bir durum olduğu düşünülmektedir. Halbuki durum tam da bu şekilde değildir. Birçok burun hastalığına rastlanmaktadır. Şekil bozukluğu olan bir burun aslında sağlık açısından da problemler yaşatmaktadır. Yani burun ameliyatları sadece estetik amaçlı değil sağlık için de uygulanabilmektedir.

Başarılı Burun Ameliyatı Nasıl Olmalıdır?

Burun Ameliyatının Sağlıklı Geçmesi

Burun Ameliyatının Sağlıklı Geçmesi

Başarılı bir burun ameliyatı için ilk olarak hastanın probleminin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunun için hasta ameliyat öncesi dikkatlice dinlenmelidir. Hastanın şikayetleri ve ameliyattan beklentileri dikkatlice not edilmeli ve burunda bulunan sorunun nelerden kaynaklandığı bilinmelidir. Bu şekilde yapılan detaylı muayeneden sonra ek tahlili, tetkiklerden ve görüntüleme cihazlarından yararlanılmalıdır. Hasta eğer nefes alma problemi yaşıyorsa amaç ameliyat sonrası rahat nefes almasını sağlamak olmalıdır. Eğer burun tıkanıklığı problemi yaşamıyorsa ameliyat sonrasında da böyle bir problem olmamalıdır.

Çünkü bazen burun küçültme ameliyatlarında gereğinden fazla işlem yapıldığında nefes alma problemi ortaya çıkmaktadır. Burun ameliyatı olduktan sonra sağlık problemi ortadan kaldırıldığında dış görünüşü önem kazanmaktadır. Her yüz şekline göre farklı burun şekilleri yapılmalıdır. Herkesin yüzüne uygun bir burun yapılmalıdır. Yüz yapısına göre daha küçük veya sivri yapılan burunlar doğal durmayacaktır. Önemli olan yapılan burnun doğal durmasıdır. Sonuç olarak başarılı bir burun ameliyatı sonucunda dış görünüşü ile güzel göründüğü gibi, sağlık açısından da problemler ortadan kalkmış olmalıdır.

Burun Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burun ameliyatı sonrası henüz şekli için bir şey söylemek zordur. Çünkü burun ve göz altlarında şişlik ve ödem olacaktır. Göz altlarına buz uygulaması yapılması önerilmektedir. Burnun yerine yüksek oranda oturması 6 hafta sürecektir. Alabilecek darbelere karşı da 4-5 ay korunmalıdır. Ameliyat sonrası doktorun söylediklerine çok dikkat edilmelidir. Verilen ilaçlar alınıp, kullanılmalıdır. Rutin kontrollere aksatılmadan gidilmelidir. Güneşli ortamlardan uzak durulmalıdır. Çünkü sıcak kanamayı tetiklemektedir. Spor yapanlar ise ameliyattan sonra bir süre ara vermelidir. 3. haftadan sonra hafif sporlara başlanabilmektedir. Daha ağır yapılan sporlara da 6. haftadan itibaren başlanabilmektedir.

Cevap Bırakın