Canan Karatayın Sağlık Üzerine Sözleri

Canan Karatay her zaman gündemde kalmayı başaran çok başarılı bir kardiyolog olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Birçok televizyon programına da konuk olarak gerek beslenme gerekse sağlık üzerinde konuşmalar yapmaktadır. Bu programlarda kurduğu cümleleriyle popülaritesini korumakla birlikte bazı zamanlarda eleştirilere maruz kalmaktadır. Bunun üzerine Canan Karatay‘ın sağlık üzerine söylemiş olduğu sözlerini sizlerle paylaşmak istiyorum. Hep birlikte bu cümleleri yorumlayabiliriz, hayatımıza geçirebiliriz veya doğru olmadığını düşünüyorsak bunu yapılan çalışmalarla elle tutulur sonuçlarla görmezden gelebiliriz.

Canan Karatayın Sağlık Üzerine Sözleri

Canan Karatayın Sağlık Üzerine Sözleri

Canan Karatayın Sağlık Üzerine Sözleri

Yağlar Hakkında Söyledikleri

– Zeytinyağı her derde devadır, anne sütü ile aynıdır.

– Margarinlerin içine omega-3 katıldı diye kandırılmayın. Palm yağı işlem gördüğünde kanserojenleşir ve trans yağ oluşur. Margarin haline gelen her sıvı yağ trans yağ haline dönüşmüştür ve kanserojendir.

– Sabah kahvaltısında 3-5 adet zeytin değil, 10-15 adet zeytin tüketilmelidir.

– Türkiye zeytin açısından oldukça zengin bir ülkedir, zeytinyağına ulaşım da kolaydır, zeytinyağını kullanın. Trans yağlar ise çok zararlıdır, ölümcüldür. Otizm hastalığının arkasında bile trans yağlar bulunmaktadır. Bebe bisküvilerinde bile trans yağlar bulunmaktadır. Trans yağlar; alzheimer, depresyon, kanser ve kolesterole sebep olmaktadır.

Meyve, Şeker ve Unlar Hakkında Söyledikleri

– Şeker yüklemesinde, 3 dilim baklava yiyebilirler ben buna karşı değilim. Ben saf ve sıvı şekere karşıyım. Pekmez, bal gibi şekerler boş kaloridir ve bebeğin sağlığını olumsuz etkiler. Bazı devlet hastaneleri bu yüklemeyi mısır şurubuyla yapmaktadır ve bu mısır şurubu anne için de bebek için de tehlikelidir.

– Unlarda katkı maddesi bulunmaktadır ve içinde bulunan ağır metaller kansere yol açıyor. Ağır metaller aynı zamanda hormonal sistemi de etkileyerek insülin salınımını olumsuz etkilemektedir. Ekmek ve şeker zehirdir.

– Meyve suyu içerdiği şeker oranı sebebiyle alkol gibidir, karaciğeri yağlandırır.

– Boyunuzun uzaması için protein ve yağ tüketeceksiniz, karbonhidrat tüketirseniz kısalırsınız.

– Çocukları şeker ve şekerli ürünlerle beslemeyin.

Diğer Konular Hakkında Söyledikleri

– Fıstık yerseniz fıstık, turp yerseniz turp gibi olursunuz.

– Veganlara karşıyım. Veganlar insan vücudunu bilmiyorlar. Hayvanlar gibi ikinci bir kursağımız yok. İnsanda bu olmadığı için bağışıklık sistemi çöküyor. Yumurta yemiyorlar mesela, biz tavuğu öldürmüyoruz ki, sütü içmiyorlar, o hayvan sütü zaten bebeği için üretiyor hayvana hiçbir zararımız var mı? Veganlar uçlarda yaşıyor, ben uçlara karşıyım.

– Günde 2 öğün beslenilmelidir.

– Bebeğini bebe bisküvisi ve paketli ürünlerle besleme.

– Anneannelerinizin yediklerini yiyin.

Cevap Bırakın