Çay Ve Kahve Su Tüketimine Dahil Mi?

Çay Ve Kahve Su Tüketimine Dahil Mi?

Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmediği zaman, bedenin kendisi için gerekli suyu vücuttaki depolardan kullanarak metabolizmayı susuz bıraktığını ve bu durumda metabolizmanın doğal fonksiyonunu bozduğunu açıklayan uzmanlar, günlük sıvı tüketiminin çok olmasının su tüketiminin yeterli seviyede yapıldığı anlamına gelmediğine dikkat çekiyor.

Çay Ve Kahve Su Tüketimine Dahil Mi?

Çay Ve Kahve Tüketimi Vücudu Susuz Bırakıyor

Kahve, çay, meyve suyu, çorba gibi diğer ürünlerde de su bulunmasına rağmen suyun verdiği yararların yerini alamayacaklarını aktaran diyetisyenler, diğer sıvıların günlük su gereksinimimizi karşıladıktan sonra tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Gün içinde sürekli çay, kahve gibi sıvıları tüketenler, bu içeceklerde de su bulunduğu için günlük su ihtiyaçlarını karşıladıklarını zannediyorlar. Aksine aşırı çay ve kahve tüketimi, idrar söktürücü etki yapması nedeni ile vücuttan daha çok su atılmasına sebep olmaktadır. Çay ve kahve tüketen insanlarda, kafein, idrar söktürücü olması sebebi ile yeterli bir susuzluk nedeni iken, beraberinde işlenmiş gıda ve şeker içeriği yüksek içecekler ile tüketildiği zaman vücuttan atılan suyun miktarı da artmaktadır. Uzmanlar bu sebeple gün içerisinde sık sık çay ve kahve tüketen kişilerin daha çok su içmelerinin sağlık için önemli olduğunu söylemektedir.

İdrarınızın Rengi Koyuysa Susuz Kalmış Olabilirsiniz!

Uzmanlar, vücutta yetersiz su tüketiminde bağlı susuzluk halinin, idrarın renginden anlaşılabileceğini söylüyor. İdrarınızın rengi koyulaştıkça su tüketiminin yetersiz olduğu anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda günlük su tüketim seviyesi artırılmalı ve belirtilerin ortadan kalkması beklenmeli. Bahsedilenler ışığında günlük su ihtiyacımızı çay ve kahve tüketerek karşılayamayacağımızı anlıyoruz. Uzmanlar çay ve kahve yerine, maden suyu içmemizi öneriyor. Yüksek mineral içeriği ve zengin bikarbonat değerleriyle her yaşın tüketimine uygun maden suları su yerine içilebilecek en güzel sıvı olarak kabul edilmektedir. Her durumda, böbrek ve tansiyon hastalarının, çay ve kahve gibi ürünleri doktor kontrolünde tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Bir Yanıt Bırakın