Cilt (Deri) Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Cilt (Deri) Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi- “Cilt (Deri) Kanseri”, kişinin (Koruyucu kremler olmaksızın) güneşte aşırı kalmasına bağlı olarak gelişen ve derideki hücrelerin çoğalarak kontrolsüz büyümesi sonucu oluşan en yaygın kanser türlerinden bir tanesidir. Genellikle kafa derisinde saç içinde, el, yüz, boyun, göğüs ve kollarda görülen hastalık, el ve ayak tırnaklarının altı, el içi ve genital bölge gibi güneş ışığını az gören bölgelerde de nadiren de olsa görülebilmektedir.

Cilt (Deri) Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Cilt (Deri) Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Cilt (Deri) Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Cilt kanserinin bilinenin aksine ten rengi ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. Öyle ki açık tenli kişiler kadar koyu ten rengine sahip kişilerde de bu hastalık görülebilmektedir. Cilt kanserinin ilk tanısı gözle muayene ortaya çıkar. İlgili hekimin gerek gördüğü incelemeler ise kanserin erken evrelerde teşhisine yardımcı olur. Hatta bu hastalıktan tamamen kurtulmayı bile mümkün kılar. Bu aşamada çeşitli koruyucu kremler ile ultraviyole ışınlarının negatif etkilerinden korunmak cilt (deri) kanserine yakalanma riskini azaltmaya yardımcıdır.

Cilt Kanseri Belirtileri Nedir?

Cilt (Deri) kanseri kendi içerisinde; karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanoma olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Cilt kanserleri genellikle; çil, leke  veya şüpheli bir ben ile ortaya çıkmaktadırlar. Ancak eşlik eden belirtiler yine cilt kanserinin türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. En çok görüldüğü yerler ise; kafa derisi, dudaklar, tırnak altı, ayak altı, el içi, boyun, kulak ve genital bölgedir.  Ayrıca iyileşmeyen yaralar, ciltteki kaşıntı, ağrı ve buna bağlı olarak gelişen hassasiyet, derinin pul pul olması hâli, ciltte beliren ten rengi, mavi, beyaz ve kahverengi lekelenmeler, bendeki koyu alanın taşarak deriye yayılımı, kızarıklık, ben üzerinde şişkinlik, cilt üzerinde oluşan ve bir türlü iyileşmek bilmeyen yaralar,  ben yüzeyinde tümseklik, yumruluk, nodül oluşumu ve kanamalı yaralar bu kanser türünün belirtileri arasında yer almaktadır.

Cilt Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Cilt (Deri) kanseri tedavisi, kişiden kişiye değişen bir tedavi olmak ile beraber; foto dinamik tedavi, kemoterapi, radyoterapi ve elektro kemoterapi, anti-kanser kremleri gibi cerrahi olmayan tedaviler de belirli durumlarda kullanılmakta ve tedavi başarı ile sonuçlanmaktadır.

Cevap Bırakın