Cinsel Hastalıklara Karşı Sağlıklı Yiyecekler

Günümüzde cinsel yolla bulaşan hastalıkların sıklığı 15-50 yaş arasında değişiklik göstermektedir. Bu hastalıklar ciddi sağlık, sosyal ve ekonomik sorunlara yol açmaktadır. Özellikle genç erişkinleri etkileyen bu hastalık ciddi iş gücü kaybına da neden olmaktadır. Bu yolla geçen hastalıkların birçoğu belirti vermez ve bulaşıcı olması sebebiyle eşler arasında güven problemleri ortaya çıkarır. En sık görülen çeşitleri üretrit, genital uçuk, genital siğil, sfilis ve AIDS’dir. Dünyada HIV pozitifin en sık görüldüğü Afrika’da bu sayı 20 milyonu geçmektedir. Afrika genelinde her 5 ölümün 1 tanesine bu hastalık sebep olmaktadır. Yeni AIDS vakalarının en çok görüldüğü ülke ise Rusya’dır. Bu hastalıkların modern tıpta tedavisi hem uzun sürmektedir hem de maddi olarak hastayı etkilemektedir.

Cinsel Hastalıklara Karşı Sağlıklı Yiyecekler

Cinsel Hastalıklara Karşı Sağlıklı Yiyecekler

Cinsel Hastalıklara Karşı Sağlıklı Yiyecekler

Ülkemizde bu durum hasta için yıkıcı ve yıpratıcı bir etkiye sahip olmakla birlikte maliyetli bir durumdur. Maliyetli olan bu durumu hayatımızda bulunan ve sık tükettiğimiz birçok yiyecek değiştirebilir ve maliyeti en aza indirebiliriz. Günlük hayatta tüketilen besinler araştırıldığında bazılarının cinsel hayatımızı olumlu etkilediği bazılarının ise olumsuz etkilediği görülmüştür.

Cinsel hayatı olumlu etkileyen besinler

Son günlerde yapılan çalışmalar bazı meyvelerin içeriğindeki antioksidan, vitamin, lif ve minerallerin bağışıklık sistemini iyi yönde etkilediği gibi flavonoid oranı yüksek olan meyvelerin de cinsel hayatı pozitif yönde etkilediği ve kalp damar sağlığına iyi geldiği saptanmıştır. Çilek ve avakado kalp ve damarlara iyi gelir içerdiği C vitamini sayesinde erkekte sperm sayısını arttırır. Badem içerdiği E vitamini sayesinde üreme ve cinsel sağlık için önemli bir yere sahiptir. Susam libidoyu arttırır. Tatlı patates yüksek kan basıncına iyi gelir ve böylece erkeklerde bulunan ereksiyon problemini çözmeye yardımcı olur. Karpuz içerdiği bitkisel besinler sayesinde libido arttırıcı özelliğe sahiptir. Kızılcık suyu özellikle idrar yolu enfeksiyonlarında tedavi edici olarak kullanılmasının yanında cinsel hastalıklarda da kullanımı ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Cinsel hayatı olumsuz etkileyen besinler

Alkol gerek günlük hayatı gerek cinsel hayatı kötü yönde etkileyenlerin başında gelir. Vücuttaki hissi ve isteği azaltıcı etkiye sahiptir. Protein açısından zengin bir besin olan kırmızı et yüksek kan basıncı ve kalp hastalığı gibi cinsel sağlığı etkileyebilecek rahatsızlıkları beraberinde getirir. Çoğu kızarmış besin doymuş ve trans yağları içerir. Bu yağlar kalbi kötü yönde etkiler ve bundan dolayı kan dolaşımına hasar verdiği gibi tip2 diyabet riskini arttırır. Bu tarz besinlerden olabildiğince uzak durarak cinsel sağlık problemlerinden kaçınmak mümkündür.

“Cinsel Sağlıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Cinsel Sağlıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cevap Bırakın