Daha Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Daha Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız? Mevsimlerin değişmesi, hastalık risklerinin artması, kirli ortamlarda bulunmak yada çalışmak, bulaşıcı ortamlarda bulunmak, hepsi birer hastalık çığırtkanı. Tüm bu ihtimallerle yaşamak kısa yada uzun süreli hastalıkların habercisi olabilirken, bazen daha büyük sorunlara yol açabiliyor, peki nasıl daha sağlıklı oluruz?

Daha Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Daha Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Daha Sağlıklı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı olmak, bağışıklık sisteminin daha güçlü olması, virüs ve enfeksiyonlara karşı önceden aşı yoluyla yada sonradan sistemin kuvvetiyle engel olunmasıdır.

Sağlıklı bir insan, sürekli hastalıklara yakalanmaz, yakalandığı hastalıklardan da kısa sürede ve en az belirtiyle kurtulur. Herkes sağlıklı bir insan olmak ister fakat bunu başarmak zordur, zor olmasına nazaran sağlıklı olmak başarıldığında ömür boyu kaliteli bir yaşam sürülmesi sağlanır.

Madde başlıkları halinde sizlere sunacağımız nasıl daha sağlıklı bir insan olunur makalesi ile hayatınıza yeni bir perde açabilir, eski kirli ve hasta hayatınızı arkada bırakabilirsiniz.

Beslenme

Beslenme, tüm canlıların, bitkilerden hayvanlara onlardan da insanlara kadar tüm her şeyin yaşaması için gerekli olan temel ihtiyaçtır.

Herkes beslenir, kimileri sağlıklı, temiz, düzenli beslenirken, kimileri de dengesiz, zararlı ve kirli gıdalar tüketir. Buna maddiyat, çevre koşulları yada kişinin kendi tercihleri sebep olmaktadır.

Peki sağlıklı ve dengeli beslenme nasıl olmalıdır?

Günün ilk ve en önemli öğünü olan kahvaltı ihmal edilmemeli, mümkün olduğu kadar vücudun gece boyu ihtiyaç duyduğu gıdalar temin edilmelidir. Yumurta, sebze, süt, peynir gibi gıdalarla vücudun protein ihtiyacı karşılanmalı, pekmez, bal gibi ürünlerle sindirim ve savunma sistemleri güçlendirilirken şeker ihtiyacı da giderilmelidir. Ayrıca zeytin, çay(bitkisel) ve benzeri ek gıdalar ile de diğer besinler temin edilmeye çalışılmalıdır.

Gün içerisinde açlık çeken vücut beslenmeye ihtiyaç duyacaktır, kimi bedenle ve diyetlere göre 2’ye düşebilen öğün sayısı genelde 3 öğün olarak sabitlenmiştir.

Gün içerisinde 3 öğün beslenme sağlanmalı, vücudun sabah, öğlen ve akşam gıdaları temin edilmelidir.

Sabah gıdası gece uyurken aç kalan vücudunun çalışması için gereklidir. Öğlen alınan gıda, sabahtan öğlene kadar harcanan eforun ve öğlenden akşama kadar sürecek olan maratonun devamlılığı için bedeni bir şarj niteliğindedir. Akşam gıdası ise sabaha kadar vücudu sağlam tutmak için gereklidir.

Bol bol sıvı tüketilmeli, yağı düşük, proteini ve karbonhidratı vücudumuza uygun yiyecekler tercih etmeliyiz.

Meyve ve sebze tüketimini asla aksatmamalı, mevsimin sunduğu gıdaları düzenli ve ihtiyacımız kadar almalıyız. Ayrıca kuruyemiş tüketimini de ara gıda olarak sürdürüp, ceviz, fındık, kuru üzüm gibi gıdaları vücudumuzdan eksik etmemeliyiz.

Mineral veren gıdaların vücudumuz için çok önemli olduğu bilincinden çıkmamalı, tüm parçalarımızın ihtiyacı olduğunu bilmeliyiz.

Etli besinleri tüketmeli, beyaz ve kırmızı etten ihtiyacımızı karşılamalıyız. Eklemlerimizin sağlığı için ilik tüketimi de gerçekleştirmeliyiz. Ek olarak balık tüketimini de sağlayarak, gerek omega gerekse diğer faydalarından eksik kalmamalıyız.

C vitaminini de unutmamalı, mevsiminde bol C vitamini almalıyız.

Uykuyu Düzenlemek

Uyku vücudumuzun engel olamadığımız en önemli ihtiyacıdır. Uyku olmadığında diğer tüm ihtiyaçlarımız ikinci planda kalmaktadır. Uykumuzu doğru ve düzenli tutamadığımızda vücudumuzu bitirmiş oluruz.

Sağlıklı bir insan günde 6 ila 8 saat arasında uyumalıdır. Ortalama 7 saat uyku bir beden için yeterli olacaktır. Uyku saatleri de uyuduğumuz süre kadar önemlidir.

Gece saat 10-11 de başlayan bir uyku, 5-6 saatlerinde kalkılarak tamamlanabilir. Vücudun gün içerisindeki hareketine bağlı olarak öğlen yarım saat kadar bir mola da akşama kadar dayanmak için etkili olacaktır. Gündüz uyumaktan kaçınılmalı, uyku düzenini bozacak eylemlerden uzak durulmalıdır. Sessiz ve temiz bir uyku çekilmeli, yatağın sertliğine kadar uyku konforu sağlanmalıdır.

Spor Yapmak

“Sağlam baş, sağlam vücutta bulunur”

Vücudunuz sağlam olduğunda, eklemleriniz güçlendiğinde, kalbiniz daha rahat çalıştığında, obezite  yada organ yetmezliği gibi problemlerden uzak olduğunuzda hayat daha yaşanılabilir bir hal alıyor.

Tüm bunları yapmak için Uluslar arası bir şampiyon yada altın kemer sahibi bir güreşçi olmanıza gerek yok. Her sabah yapacağınız temiz hava yürüyüşleri, boş zamanlarınızda yapacağınız birkaç esneme ve koşu, belki bir spor salonuna yazılarak yapacağınız fitness düzeni bunlar için yeterli olacaktır. Ülkemizde sigaranın yaygın olduğu kadar, yurt dışında fitness yaygındır, 7’den 70’e herkes bir spor salonunda vücutlarındaki yağları yakmak ve daha zinde bir vücuda sahip olmak için çabalarlar.

Sağlıklı bir beslenme düzeninin yanında, güzel bir spor hayatı sizi tam bir muhteşem insan haline getirecektir.

Bisiklet sürebilir, kısa mesafeleri yürüyerek kat edebilir, asansör yerine merdivenleri tercih edebilirsiniz.  Bunlar sadece başlangıç olacaktır ama zamanla kendinizi spordan alamayacaksınız. Belki bir yüzme kursuna katılabilir, açık hava sporları yapabilir, dağcılık gibi hobiler edinebilirsiniz.

Ayrıca bir spor dalına ilginizin olması, zihinsel sağlığınız ve stresin azalması için de etkili olacaktır.

Bağımlılıkları Terk Etmek

Sigara, alkol, kumar ve nicesi. Hepsi sizin kaliteli bir yaşam sürmenizin önünde devasa birer dağ.

Kendiniz, aileniz ve geleceğiniz için umutlarınız varsa ve güzel hayaller kuruyorsanız, bu hayalleri bir adım öteye taşımak için bırakmanız gereken bağımlılıklarınızı terk etmelisiniz. Terk etmediğiniz her bağımlılık sizi hayattan uzaklaştıracak, hayalini kurduğunuz güzel günleri değil belki yarını dahi yaşamanıza engel olacaktır.

Alkol ve sigara başta olmak üzere tüm zararlı alışkanlıkları terk etmek, gözünüzü açtığınızda yeni bir dünyada uyanmanızı sağlayacaktır.

Eğer kendi iradeniz ile yapamıyorsanız, tüm zararlı alışkanlıklarınızı tedavi edecek kurumlar, kuruluşlar ve hastaneler daima açıktır.

Kendine Güven Ve Sevgi

Sağlık denince akla her ne kadar kimyasallar ve besinler, spor ve benzeri şeyler gelse de, psikolojik sağlık sağlanmadığında tüm vücut çökebilir.

Stres, akli bozukluklar, dengesiz davranışlar ve dahası sizin hem toplumdan hem de kendi kendinize soyutlanmanıza neden olacaktır.

Zihinsel sağlığınızı korumak için kitap okumalı, araştırma yapmalı, kendinizi sevmeli ve kendinizle barışık olmalısınız. Öz güveninizi artıracak eylemler yapmalı, her sabah uyandığınızda kendinize güzel sözler söylemeli ve bu makalede bulunan diğer sağlıklı aktiviteleri uygulamalısınız. Emin olun psikolojik olarak başka bir insan olmayı başardığınızda vücudunuzun değişimine inanamayacaksınız.

Temizlik Temizlik Temizlik…

Tabi ki de temizlik en önemli maddemiz. Temizlik olmadığında vücudunuza girebilecek virüs ve bakterilerin sayısını saymakla bitiremeyiz.

Temiz eller, temiz bir vücut, temiz bir cilt, temiz kıyafetler, temiz eşyalar. Hayatta ne kadar temiz olduğunuz ne kadar sağlıklı olduğunuzla eş değer bir şekilde gidecektir. Sizler ne kadar temiz olmayı tercih ediyorsanız, sağlığınız da o kadar kaliteli olacaktır.

Her sabah kalktığınızda ellerinizi güzelce yıkamak, yüzünüzü temizleyici ürünlerle temizlemek, makyaj yapacaksanız her şeyi temiz ve düzenli kullanmak hatta mümkünse duş almak gününüzün daha güzel geçmesini sağlayacaktır.

Eşyalarınızın ve kıyafetlerinizin temiz durması, hem dışarıdan sizin daha güzel görünmenizi hem de hastalıkların ve mikropların suyla akıp gitmesini sağlayacaktır. Bulaşıcı hastalıklar en çok ortak eşya ve kıyafetlerden bulaşmaktadır. Telefonunuz, saatiniz, oturduğunuz koltuk ve giydiğiniz t-shirt, aslında sizlere yardımcı olmak için tasarlanan bu objeler, onları temiz tutmadığınızda size savaş açmış birer silaha dönüşebilir.

Rol Model Edinin

Hayat uzun bir maratondur ve bu maratonu tamamlamak için karşınıza binlerce, yüzbinlerce engel çıkacaktır. Kendiniz bu engelleri aşmak için çabalayabilirsiniz, ancak bu size stres ve zaman kaybı olarak da dönecektir. Bu yüzden kendinize bir hayat koçu, bir rol model edinerek, onun tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.

Sonuçta hiçbirimiz araba sürmeyi 0’dan deneyerek öğrenmiyoruz, babamızdan, hocamızdan, kurslardan temel atarak, zemini rol modellerimizden alıyoruz. Hayata verdiğimiz ilk cümlelerimizi dahi, ailemizin ağızlarını takip edip onları taklit ederek gerçekleştiriyoruz. Hayatın bazı anlarında bir papağan olun ki, hayatın geri kalanında özgür olabilesiniz.

Cevap Bırakın