Dar Kot Pantolon Kısır Mı Yapar?

Dar Kot Pantolon Kısır Mı Yapar?

Makalede Neler Var?

Kısırlık Ve Oranı

Günümüzde uzmanların sık sık uyardığı ve tartışma konularının arasında yer alan, özellikle dar pantolonların kısırlık yapıp yapmayacağı konusu sürekli olarak gündeme gelmektedir. İnsan vücudunun üreme fonksiyonunu yerine getirememesi durumuna kısırlık denmektedir. Bugün toplumumuzda kısırlık oranı yüzde 10-15 arasındadır. Türkiye’de evli çiftlerin yüzde 15’i kısırlık problemi yaşamaktadır. Çoğu uzman, çiftlerin bir sene boyunca korunma yöntemleri kullanmadığı halde çocuk sahibi olamamasını kısırlığa yormaktadır.

 Dar Pantolonun Sakıncaları

Yapılan istatistik sonuçlarına bakıldığında kısırlığın en önemli sebepleri arasında dar kot pantolon kullanımı olduğu gösterilmektedir. Özellikle son yıllarda kısırlığın artmasının sebebinin gittikçe yaygın hale gelen dar kot pantolon kullanımının olduğudur. Hele ki zor giyilip zor çıkartılan kot pantolonları, kadınlarda rahim kanserine sebep olmaktadır. Rahimde iltihaplanma, yaralara da neden olan bu tarz giysiler, giyilmeye devam edilirse yaraları daha da büyütüyor, çok ciddi sağlık problemleri oluşturuyor.

Dar kot pantolon kullanılması hem kadın hem erkek için kısırlığa etki ediyor. Özellikle erkekler için de dar pantolon, üreme organının ısısını artırmaya sebebiyet verdiğinden kısırlığa neden olabiliyor. Isı artışı olması, sperm hücrelerini yavaşlatmakta ve sayısını da olumsuz yönde etkilemektedir. Kadınların ise uzun süre dar pantolon giymesi damarların sıkışmasına ve sonuç olarak varis gibi rahatsızlıklara ve tabii ki kısırlığa yol açtığı biliniyor.

 Yanlış Giyinmenin Sağlığa Zararları

Kot pantolon değil belki ama dar kot pantolonların kısır yaptığı bilinmektedir. Yaşamın vazgeçilmez parçalarından olan kot pantolonları hayatınızdan temelli çıkarmak yerine, vücudunuza uygun, bedensel hareketlerinizi engellemeyen veya zorlaştırmayan, vücudunuzu sıkmayacak rahatlıkta olan kot pantolonlar tercih edildiği sürece herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Güzel giyinmek, dış görünüşe özen göstermek çok önemlidir ama ilk sırada düşünülmesi gereken elbette sağlıktır. Üstelik vücuda verdiği tüm sıkıntılara da rağmen dar pantolon giyiminde inat edilmemeli, doğru pantolon tipleri tercih edilmelidir.

Cevap Bırakın