Depresyon İçin Psikiyatristlerden Sağlık Önerileri

Günümüzde depresyon hastalığı en yaygın görülen hastalıklar listesinin başında yer alıyor. Üstelik sadece yetişkinler için değil çocuklar içinde bir risk olarak görülüyor. Depresyon uzun süre tedavi edilmediğinde intihara kadar yol açtığı, hayata devam etmekte güçlük, ruhsal bozukluklar gibi pek çok durumun yaşandığı gözlemlenmiştir.

Depresyon İçin Psikiyatristlerden Sağlık Önerileri

Depresyon İçin Psikiyatristlerden Sağlık Önerileri

Depresyon İçin Psikiyatristlerden Sağlık Önerileri

Depresyonda olan kişileri bulunduğu ruh halinden çıkaracak, yaşamın güzel yanlarını görmesini sağlayacak psikiyatrist önerileri şunlardır. Depresyonda olduğunuz zaman hiçbir şey başaramayacağınızı hissedebilirsiniz. Bu kendiniz hakkında daha kötü hissetmenize neden olur. Bu yüzden kendinizi yaşamdan geri çekmeyin ve günlük hedefler belirleyip onları gerçekleştirin.

Sağlıksız diyetler, depresyon gibi psikiyatrik ve nörolojik durumlar için riski artırabildiğinden sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Sağlıklı beslenmenin sadece iyileşmeye yardımcı olma değil aynı zamanda önleyici etkileri de vardır. Trans yağ alımı ve fastfood yiyeceklerin depresyon riskiyle ilişkileri vardır. Başarılı olabileceğiniz bir şeyler yapın. Başarıya ulaşmak endorfin adı verilen iyi hissettiren hormonları geçici olarak arttırır. Ayrıca depresyonda olanlar için uzun vadeli faydaları da olabileceği düşünülüyor.

Depresyon için bir destek grubuna katılın. Sizin gibi olan başka insanlarla birlikte olmak endişenizi azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca birbirinizi teşvik edebilir ve tavsiyelerde bulunabilirsiniz. Psikiyatristler sadece sağlık için değil depresyondan kurtulmak için de düzenli egzersizi öneriyor.

Sorumluluklarınızı üstlenin. Depresyonda olan kişi kendini hayattan geri çekmek ve sorumluluklarını bırakmak isteyebilir. Ancak sorumluluk sahibi olmak, depresyona karşı bir yaşam tarzını korumaya yardımcı olacaktır.

Olumsuz Düşüncelere Meydan Okumak

Depresyonla mücadelede etmek zihinsel bir histir bu yüzden en iyi öneri nasıl düşündüğünüzü değiştirmek olacaktır. Depresyonda her zaman en kötü olana odaklanılır ve bu yüzden kendinizi kötü hissediyorsanız. Ancak mantığı doğal bir depresyon tedavisi olarak kullanmanız gerekir. Kötü hissetmek hiçbir zaman iyi gelmeyecektir. Bu yüzden gezegendeki en değersiz insan hissi bırakılmalı ve bu olumsuz düşünceler ile başa çıkılmalıdır.

Farklı bir şey yapmak için kendinizi zorlayın. Bir müzeye gidebilir, yeşil bir alanda kitap okuyabilirsiniz. Kendinizi farklı bir şey yapmaya zorladığınızda beyinde değişiklikler olacaktır. Yeni bir şey denemek keyif ve öğrenme ile ilişkili olan endopamin seviyesini de değiştirecektir.

Evcil Hayvanın Depresyona Etkisi

Evcil hayvanlar hayata neşe katar ve iyi bir arkadaş olurlar. Araştırmalar evcil hayvana sahip insanların daha az depresyona girdiklerini göstermiştir. Kendinizi daha az yalnız hissetmek için bir evcil hayvan bakımını üstlenin. Evcil hayvan hem sizin dışarıya çıkmanızı sağlayacak hem de depresyona karşı güçlü anti depresyon olacaktır.

Cevap Bırakın