Depresyon İlaçları Sağlıksız Bağımlılık Yapması

Bulunduğumuz dönemin en önemli rahatsızlıklarından biri olan depresyon, kişinin yaşam kalitesini büyük oranda etkiler. Bu hastalığın bir yaşı yoktur. Her yaş grubu bu hastalığa yakalanabilir. Bu hastalıkla baş etmek adına, kişinin kendini hayattan tamamıyla soyutlamaması gerekir. Bunun yanı sıra bir uzman yardımı almalıdır.

Depresyon İlaçları Sağlıksız Bağımlılık Yapması

Depresyon İlaçları Sağlıksız Bağımlılık Yapması

Depresyon İlaçları Sağlıksız Bağımlılık Yapması

Depresyon hastalığının birçok nedeni bulunmaktadır. Üzüntü, stres, ekonomik sorunlar, yaşam sıkıntıları ve daha birçok sebep sayabiliriz. Hayatın her anında karşılaşılabilecek olan bu problemler, kişinin ruhsal durumuna bağlı olarak içinden çıkılamaz bir hâl alabilir. Bu durumlarının sebep olduğu üzüntülü ruh hâli, kişinin hayatını olumsuz bir şekilde etkiliyorsa, bu kişide depresyon başlamış demektir. Ancak yine de kişiye depresyon tanısı koyulabilmesi için bazı belirtileri taşıması gerekir.

Belirtiler

İlgisizlik: kişinin önceden severek yaptığı bazı şeylere karşı eski ilgisini kaybetme durumudur. (kitap okumak, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak gibi )

İştah sorunları: kişinin hiçbir şey yapmadan kilo alma ya da kilo verme durumudur.

Yorgunluk: kişinin hiçbir şey yapmamasına rağmen kendisini sürekli yorgun hissetme durumudur.

Düşünceler: kişinin ölüm düşüncesi içinde olması, intihara girişim belirtisi gösterebilir.

Uyku bozuklukları: kişinin sürekli uyumak istemesi ya da uyku durumuna geçememesidir.

Depresyondaki kişiler uyumasalar bile sürekli yatma eğiliminde bulunurlar.

Konsantrasyon olamama: kişinin bir durum karşısında dikkatini toparlayamaması durumudur.

Bu belirtileri taşıdığınızı düşünüyorsanız ve bu durumlar sürekli hâle geldiyse depresyonla karşı karşıya olabilirsiniz. Daha da ciddi bir sorun olmadan psikiyatrik yardım almanız gerekebilir.

İlaç Tedavisi

Depresyon hastalığı belirtisi konsa bile her hastaya ilaç tedavisi uygulanmaz. Ancak hasta ağır bir depresyon geçiriyorsa ilaçlı tedavi yoluna başvurulur. Bu ilaçların bazı yan etkileri vardır ancak 1-2 hafta içinde bu belirtiler görülmemeye başlar. 3 hafta içinde de ilaçlar etkisini göstermeye başlar. Ancak kişi sadece ilaç tedavisiyle sağlığına kavuşamaz. Bunun yanı sıra doktorundan, iyileşmeye yönelik terapiler de almalıdır. Bu terapilerin uzunluğuna hastanın durumuna göre karar verilir.

İlaçlar ve Bağımlılık

Antidepresan ilaçları bağımlılık yapmaz. İlaçların kullanımı ne kadar zaman alırsa alsın herhangi bir bağımlılık söz konusu değildir. Bağımlılık yapmadığı için depresyon ilaçları reçete ile satılmaz. Ancak bazı ilaçlar bağımlılık yaptığı için Sağlık Bakanlığı tarafından yeşil reçete ile satılır. Ağır depresyon geçiren hastalara rahatlamaları adına uyku ilacı verilmektedir. Bu ilaçların kullanımı hastaya doktor gözetimi altında ve sınırla sayıda verilmektedir. Bazı durumlarda depresyonda anksiyolitik denilen rahatlatıcı ilaçlar verilir. Bu ilaçlar hastalar tarafından yüksek dozda ve uzun süre kullanılırsa kötü sonuçlar elde edilebilir. Bu ilaçların da bağımlılık yapma etkisi vardır. Bu tarz durumu kötüye kullanma gibi şeylerin yaşanmaması adına gerekli önlemler alınmalıdır.

“Depresyon İçin Psikiyatristlerden Sağlık Önerileri” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Depresyon İçin Psikiyatristlerden Sağlık Önerileri

Cevap Bırakın