Devlet Hastanesi Ve Özel Hastanenin Sağlık Farkı

Bu sebep ile sağlık sektörü ülkeler için gerçekten önemli bir konumdadır. İnsanlar çeşitli sebeplerden dolayı hasta olurlar ve bu rahatsızlıklarını atlatabilmek için sağlık konusunda birtakım ihtiyaçlar duyabilir. Ülkeler bu konuda vatandaşlarına son derece önem vererek ve onların ihtiyaçlarını en mükemmel şekilde sağlayabilmek için elindeki imkânlar doğrultusunda hareket eder. Peki devlet hastaneleri insanların bu ihtiyaçlarını karşılarken birtakım zorluklar ile karşılaşmıyor mu? Tabii ki karşılaşıyor, ülkede yaşayan insan sayısı ve imkânların yetersiz olması ve daha bunun gibi birçok sorun var.

Devlet Hastanesi Ve Özel Hastanenin Sağlık Farkı

Devlet Hastanesi Ve Özel Hastanenin Sağlık Farkı

Devlet Hastanesi Ve Özel Hastanenin Sağlık Farkı

İmkânlar Ve Zamanın Önemi

​​​​ Bir kişi devlet hastanesine gittiği zaman sayı çok olduğu için sıra beklemek veya on on beş gün önceden randevu almak zorunda kalıyor. Kişinin sırası geldiği zaman ise yorgun bir ilgi veya daha detaylı bir tedavi süreci göremiyor. Ama özel hastane kişiye bu ilgi ve alakayı son derece yüksek seviyelerde gösteriyor. Kişi gittiği zaman çok sıra beklemek veya randevu almak zorunda kalmıyor. Hasta olan kişinin daha iyi koşullarda ve daha geniş imkânlarda tedavi olmasını sağlıyor. Devlet hastanelerinde olmayan birçok alet ve tesisat özel hastaneler de bulunabiliyor.

Ülkeler imkanları çerçevesinde son teknoloji ile birlikte piyasaya sürülmüş birçok aleti imkanları dâhilinde hastanelerinde bulundurabiliyor. Ama yüz ölçümü bakımından ve şehir fazlalığı bakımından bu son derece yüksek teknolojide ki aletleri sadece daha büyük şehirlerde ve diğer illere göre daha merkezi illerde bulundurmayı uygun görüyor. Sağlık sektörü her zaman ihtiyaç duyulan bir sektör olduğu için özel hastaneler bu konuda yatırımlarını yaparak hiç bir masraftan kaçınmıyor. Son derece kendi konularında uzmanlaşmış ve işini oldukça iyi yapan insanlar tarafından tanınan kadroları ile hizmet sunmaktadır.

Maddi Durum Fark Gösteriyor

Tabi bu tercih meselesi sadece insanın istekleri doğrultusunda olmuyor, birazda maddi durumun iyi olması ile alakalı oluyor. Çünkü devlet hastanesinde tedavi masrafları özel hastanelere göre çok uygun bir meblağ da oluyor. Şuan da araştırmalara göre en düşük muayene ücreti özel hastaneler de 45 – 50 TL arasında olurken, devlet hastanesinde bu ücret sadece 8 – 10 TL arasında bir fiyat oluyor. Eğer tedavi olacak hasta kişinin veya ailesinin, yakınlarının bu masrafları karşılayacak durumları yoksa kişinin kendi TC kimlik numarasından borçlanma yapılarak bu rahatsızlık geçtikten sonra ki sürece atılıyor. Kişi tekrardan herhangi bir veya aynı hastalıktan süresi belli olmayacak şekilde gidip tedavisini görebiliyor. Umulur ki her şey özel hastanelerdeki kadar daha ilgili ve daha güzel olur, ortadaki fark kalkar.

Cevap Bırakın