(Diare) İshal Nasıl Geçer; İshal Tedavisi

(Diare) İshal Nasıl Geçer; İshal Tedavisi- Bir nedene bağlı kalınmadan herhangi bir sebepten gününüzü mahvedebilecek hatta belki birkaç haftanızı hasta geçirmenize sebep olacak ishal en rahatsız edici hastalıkların başında gelmektedir.

(Diare) İshal Nasıl Geçer; İshal Tedavisi

(Diare) İshal Nasıl Geçer; İshal Tedavisi

(Diare) İshal Nasıl Geçer; İshal Tedavisi

Genelde bağırsak problemine bağlı olarak, yediğimiz içtiğimiz bazen de enfeksiyonlar nedeniyle başımıza gelen ishal, tedavi edilmediğinde iş, okul, hobi gibi tüm eylemlerden uzak kalınmasına sebep olacağı gibi hayat kalitesini de düşürecektir.

İshal Nedir?

Bir diğer isimle Diare olarak anılan hastalık, günde 250 gramdan fazla dışkı üretilmesi bunun da yarıdan fazlasının sıvı olması durumudur.

Ağır vakalarda 13-14 litreye kadar su kaybı meydana gelebilir. DSÖ’ye göre günde 3 kereden fazla sıvı dışkılamak diare olarak sınıflandırılır.

İki yaşından küçük çocuklarda ve birçok hayvanda ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikeli bir durumdur. Yılda bir milyondan fazla bebek bu sebepten ölmektedir.

İshalin Nedenleri Nelerdir?

Başta bağırsak hareketlerinde bozulma meydana gelmesi sebebiyle meydana gelen rahatsızlık, yoksulluğa bağlı sebepler, hijyen eksikliği, gıda yetersizliği yada gıda zehirlenmesi, kirli su problemi gibi sebeplerden de meydana gelebilir.

Bağırsakların düzenleri bozulduğunda rahatsızlık meydana gelerek dışkılama farklı bir şekilde görülmeye başlar.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

İlk başlıkta da belirtildiği üzere günde 3 kezden fazla sıvı dışkılanması ishal olarak adlandırıldığı gibi, birkaç farklı belirti ve semptom da bulunmaktadır.

Başta sulu, sıvı dışkılama gelir. Bundan kaynaklanan dışkıyı tutamama, sürekli ve acil olarak tuvalet ihtiyacı görülür.

Dışkılama ile meydana gelen su kaybına bağlı olarak vücutta susuzluk meydana gelir. Midenin de bu problemlerden etkilenmesi kaçınılmazdır, bulantı ve kusma görülebilir.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra ateş yükselmesi, halsizlik ve ağrı da beraberinde gelebilir.

İshal Nasıl Geçer; İshal Tedavisi

İshalin seviyesine göre evde uygulanabilecek bazı yöntemler ile ishalin bastırılması yada hafifletilmesi mümkün olabilir ancak küçük çocuklarda ishal ölümcül olabileceğinden çocuklarda ev yapımı çözümler denemek yerine doktora başvurulması hayati önem arz etmektedir.

Evde kolaylıkla hazırlanıp denenebilecek bazı çareler, bağırsakların düzenin sağlanmasında yardımcı olacaktır. Ancak tüm bunlardan önce ishalin su ihtiyacı ve sıvı kaybına yönelik bir hastalık olduğunun bilincinde olarak en önemli çarelerden birinin sıvı alımını artırmak olduğu bilinmelidir.

Yüksek sıvı kaybı olan bedenin bu ihtiyacını dengelemek için, kayıpla orantılı olarak normale nazaran daha fazla su takviyesi yapılarak vücudun su ihtiyacı karşılanmalıdır.

Genelde çoğu kişi tarafından bilinip uygulanan ilk tedavi yöntemi, 1 litrelik ılık su içerisine 1 yemek kaşığı tuz ile 1 yemek kaşığı şeker ekleyerek her tuvaletten sonra yarım su bardağı tüketilmesiyle uygulanır.

İshalin sıvı dışkılamaya yol açtığını bildiğimizden buna engel olmak için lifli ve posalı gıdalar tüketmeye çalışmalıyız. Pirinç lapası, yoğurt, elma, havuç, ayran, zencefil çayı, patates, elma sirkesi, keçiboynuzu, muz ve benzeri gıdalar ishal halinde ihtiyacınız olan maddeleri karşılayacaktır.

Yoğurt ek olarak bağırsak sağlığı için önemli bakteriler içermektedir.

Bir diğer yöntem ise bir tatlı kaşığı Türk kahvesine birkaç damla limon sıktıktan sonra yemeğe çalışılmasıdır. Bu yöntem halk arasında bilinen ve ishali kestiği konusunda etkisi olduğu öğrenilmiş bir diğer çözüm yoludur.

Diare iken dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, fasulye, bezelye, yeşilbiber, enginar, lahana gibi ürünlerden uzak durmak, kepekli ürünler, ayva, özellikle çikolata, kızartma ve yağlı besinlerden uzak durmaktır.

Ayrıca bu dönemde bağırsakların daha fazla yorulmasına engel olmak amacıyla öğütmesi zor olan gıdalardan da kaçınılmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra, birkaç gündür süren, ağrılı ve kesintisiz devam eden ishallerde doktor tedavisi geciktirilmemelidir. Doktor tarafından verilecek size özel ilaçlar, evde uygulayabileceğiniz tedavilere nazaran daha kısa sürede daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Doktorlar tarafından sunulan ilaçlarda bağırsaklarınızı düzene sokacak etkili kimyasallar bulunur.

Cevap Bırakın