Diş Eti Neden Kaşınır, Çözüm Önerileri Nelerdir?

Diş Eti Neden Kaşınır? Çözüm Önerileri Nelerdir? Gün boyu sosyal hayatımızı olumsuz anlamda etkileyen bazı fiziksel durumlarla karşılaşabiliriz. Bunlar küçük sorunlar gibi görünse de bütün günümüzü bize zehir edebilir. Durmadan süren alerjik kaşıntılar, bahar gelince aksırıp tıksıran bünyeler hayatımızı bir anda cehenneme dönüştürebilir. Diş sorunları da bu listenin başlarında gelir. Ne kadar fırçalarsanız fırçalayın geçmeyen bir diş eti kaşıntısı olabilir. Hatta çoğu zaman buna diş eti kanamaları da eşlik edecektir. Pek çok açıklaması olabileceği gibi, belki de sadece yanlış fırçalamadan kaynaklı olabilir. Ne yazık ki ağız ve diş sağlığı açısından çok iyi bilgilendirilemediğimiz için bazen doğru bildiğimiz yanlışlar yapabiliyoruz. Bunu önemsemek ve bir uzmandan öğrenmek, geç olsa da bu yanlıştan bizi döndürecektir.

Diş Eti Neden Kaşınır? Çözüm Önerileri Nelerdir?

Diş Eti Neden Kaşınır, Çözüm Önerileri Nelerdir?

Diş Eti Neden Kaşınır, Çözüm Önerileri Nelerdir?

Birinci ve ilk akla gelen sebebi bu olabilir. Bu olmalıdır da. Daha büyük hastalıkları düşünüp de her kaşıntıyı büyük bir sebebe bağlamak, bu çağın alışkanlıklarından olmaya başlasa da biz öncelikle daha iyi ihtimallerden başlamalıyız. Daha sonra aklımıza gelebilecek bir diğer sebep de muhtemel iltihaplanmadır. Bu da ağız içi sağlığımızı önemsemediğimizden, alkol veya sigara, şeker, çikolata gibi şeyleri çok fazla tüketip, temizliğine ise bu kadar önem vermediğimizde ve var olan bazı yaralanmaları da görmezden gelip, günlük yaşamımızda diş fırçalama alışkanlığını edinmememizden kaynaklanabilir. Bu yaraların dışında şeker hastalığınız ya da bu hastalığa yatkınlığınız varsa, bu da kaşıntıya sebep olabilir. Ayrıca eğer geceleri dişinizi gıcırdatıyorsanız bu da sebepler arasında sayılabilir. Çok daha büyük bir rahatsızlık olarak da diş eti tümörü olma ihtimalinin de bulunduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Fakat bunu listenin sonuna koymak ve bu süreçte de bir doktor kontrolü altında olmak makul olacaktır.

Ne Yapabiliriz?

Öncelikle doktora gidip altında yatan sebebi öğrenmek gerekecektir. Eğer basit bir ağız içi yaralanması, iltihaplanması ise düzenli olarak gargara kullanmak yeterli olacaktır. Tabii, bunun yanında rutin diş bakımını tekrar hatırlatmaya gerek yok! Ayrıca doktora gitmişken bir de dişlerini temizletmek şahane olur! Hem kaşıntılara iyi gelmiş olur, hem de birkaç yılda bir parlatmaktan zarar gelmez ve estetik bir görünüm kazanır. Daha farklı sorunlar içinse doktorun tavsiyelerine uymak ve günü gününe yapılması gereken tedavileri yaptırmak, aksatmamak bu sorunun tekrar yaşanmasının önüne geçecektir.

Hayatı Kolaylaştırıcı Bazı Çözümler

Çok fazla diş problemi yaşamışsak ve kurtulmak için adım atmışsak, bir kez ya da iki kez doktor görmek, iltihabı yok etmek, kaşıntıdan kurtulmak yetmez. Hayat boyu alışkanlık olarak aklımızda olması gereken şey diş fırçalamanın ve ağız bakımının iyi yapılmasının yanı sıra bazı farklı ağız spreyleri, temizleyicileri ve interdental fırçalar kullanmamız yerinde olacaktır.

Cevap Bırakın