Doğru Nefes Alma Teknikleri, Neden Burundan Nefes Almalıyız?

Doğru Nefes Alma Teknikleri Neden Burundan Nefes Almalıyız?

Günümüz uzmanları uyarıyor burnumuzdan nefes almamız gerektiği konusunda. Kimileri uyguluyor ya da söylendiği anda unutuyor. Uygulayanların çoğu da belki sebebini bile bilmiyor. Peki, nede burnumuzdan nefes almalıyız. Sonuçta ağzımız da var ve hazne bakımından daha geniş olduğundan daha rahat nefes alabiliyormuşuz hissi de veriyor.

 Ağızdan Nefes Alınmamalı!

Solunum sistemi organı olarak geçen burundur, ağız değil. Tabi ki sırf bu yüzden burundan nefes almalısınız gibi bir durum söz konusu değil. Burun sayesinde dışarıdan alınan hava bir diğer solunum organı olan akciğerlerimize ulaşmadan önce ısıtılır, temizlenir ve nemlendirilir. Bu işlemler akciğerlerimiz ve genel sağlığımız açısından oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Burun, dışarıdan gözümüze oldukça uygun görünen ama aslında öyle olmayan havayı akciğerlerimiz için uygun hale getirir. Ancak ağızdan alınan bir nefes bu işlemleri yapmaz ve alınan hava doğruca boğaza ve akciğerlere iletilir.

Doğru Nefes Alma Teknikleri Neden Burundan Nefes Almalıyız

Burundan nefes almanın faydalarını şöyle sıralayabiliriz; ağız kokusunda azalma, ağıda veya boğazda oluşan kuruluğu önleme, diş ve çene problemlerinde azalmalar, kaliteli uyku, horlamada azalma, boğaz hastalıklarında görülen sıklığın azalması, akciğer enfeksiyonlarında azalma, astım hastalarının baş belası olan astım ataklarının sıklığında azalma, kalp hızını yavaşlatma (kötü bir etkisi olmadan),kalbin yükünü azaltma, vücudumuzun dayanıklılığını arttırma, odaklanmayı yani konsantrasyonu ve performansı arttırma gibi bir çok faydalı ve günlük hayatımıza etkiyecek faydaları vardır.

Sağlığımız açısından sayılan ve sayılmayan birçok nedenden dolayı burnumuzdan nefes alıp vermemiz gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda burundan nefes alış verişi engelleyebilecek durumlar olabilmektedir. Örneğin burundaki et, ya da burun içi eğrilikler veya kırıklar. Bu ve bu tarz durumlarda insanlar çoğu zaman vurdumduymaz davranmaktadır ancak sağlığımız açısından çok önemli olan burundaki herhangi bir sorun nefes alış verişimizi etkileyecek bu da birçok sağlık problemini beraberinde getirecektir. Bu neden burnunuzdan doğru bir şekilde nefes almanızı etkileyecek herhangi bir problemde doktorunuza başvurmanızda fayda var.

 

 

Cevap Bırakın