Dünya Tarihinde Görülmüş En Büyük 11 Salgın Hastalık

Tıpkı günümüzde yaşadığımız Covid-19 salgını gibi ve hatta daha büyük salgınlar, dünya tarihinde insanlığın korkulu rüyası olmuş ve toplamda milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Dünya tarihinde görülmüş en büyük salgınlar listemizde, daha fazla ölümlere sebep olan salgınları sizler için listeledik.

Dünya Tarihinde Görülmüş En Büyük Salgınlar

Dünya Tarihinde Görülmüş En Büyük 11 Salgın Hastalık

Dünya Tarihinde Görülmüş En Büyük 11 Salgın Hastalık

JÜSTİNYEN VEBA SALGINI

541 yılında başlayan ve 542 yılının sonlarına doğru biten salgın, dünya tarihinin en büyük salgınları arasında on milyonlarca ölüme neden olmasıyla yer almaktadır. 1 yıllık bir zaman diliminde en fazla ölüme sebep olan salgın olarak, tarih kayıtlarına geçmiştir.

KARA VEBA

Tahmini olarak 50 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan Kara Veba salgını, Avrupa’dan sonra farklı ülkelere yayılmıştır. 1346 yılında ortaya çıkan salgın, 1350 yılına kadar devam etmiştir.

AMERİKA YERLİLERİ SALGIN HASTALIKLARI

10 milyona yakın insanın öldüğü tahmin edilen ve sadece Amerika yerlilerinde görülen salgın, 1492 ile 1900 yılları arasında devam etmiştir. Salgının Amerika’nın keşfinden sonra sadece ülkenin yerlilerinde görülmesi, yerli halka karşı bilinçli olarak hastalıkların bulaştırıldığı şüphesini kuvvetlendirmektedir.

KOLERA SALGINLARI

Dünyanın en büyük salgın hastalıkları arasında farklı dönemlerde ortaya çıkan Kolera salgınları, geniş zaman dilimi içerisinde 100 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmuştur. Bu ölümler aynı dönemlerde görülmese bile, tarih boyunca kolera salgınından kaynaklı ölümlerin toplamını ifade etmektedir.

RUS GRİBİ

1889 yılında Rusya’da görülmeye başlayan salgın, 1890 yılına kadar 1 yıl içerisinde tahmini olarak 1 milyonun üzerindeki insanın ölümüne sebep olmuştur.

MODERN VEBA

Dünya tarihinin en büyük salgınları arasında yine en fazla ölüme sebep olan Modern veba salgınında, 10 milyondan fazla insan ölmüştür. Ancak salgının 1894 yılında başlaması ve 9 yıl sürmesi, yıllık ölüm ortalamasını diğer salgınlara nazaran biraz düşürmektedir.

İSPANYOL GRİBİ

1918 gribi olarak da bilinen İspanyol gribi, büyük bir hızla yayılmış ve Kuzey Kutup Bölgesinden dünyanın çeşitli ülkelerine yayılarak tahmini 20 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

ASYA GRİBİ

1957 yılında ortaya çıkan salgın, 1958 yılına kadar 2 milyon insanın canını almıştır. Tıpkı Corona virüs gibi Çin’de görülen ve sonrasında Hong Kong, Singapur ve ABD gibi farklı bölgelere yayılan salgının, 10 milyondan fazla insana ulaştığı ancak 2 milyon insanın ölümüne sebep olduğu bilinmektedir.

AIDS/HIV

İlk HIV virüsü vakaları görülmeye başladığında, takvimler 1960 yılını gösteriyordu. Bu tarihten itibaren günümüze kadar gelinen süreçte, AIDS sebebiyle 40 milyondan fazla insan hayatını kaybetmiştir.

Yapılan araştırmalar AIDS hastalığının daha çok Kuzey Afrika kökenli insanlarda ve uyuşturucu bağımlıları üzerinde etkili olduğunu göstermektedir.

DOMUZ GRİBİ

2009 yılından itibaren adını duymaya başladığımız domuz gribi vakalarında, 284 bin insan hayatını kaybetmiştir.

COVİD-19

Yeni tip corona virüs olarak tıp tarihine geçen dünya tarihinde görülmüş en büyük salgınlar arasında artan vaka sayısıyla yer almaya başlayan covid-19, Aralık 2019 tarihinden itibaren Çin’de görülmüş ve hızla dünyaya yayılmıştır. Güncel verilere baktığımızda şuan için dünya genelinde 80 binden fazla insan, corona virüs sebebiyle hayatını kaybetmiştir. 2 milyona yakın vaka sayısının olduğu virüsün, daha yüzbinlerce insanı öldürmesi beklenmektedir.

Cevap Bırakın