Ekmekteki Tuz Oranları Sağlığı Tehdit Ediyor

Ekmek ülkemizde neredeyse tüm sofralarda olmazsa olmazlar arasındadır. Her gün tükettiğimiz için içerisinde ki tuz oranına dikkat etmemiz gerekir.

Ekmekteki Tuz Oranları Sağlığı Tehdit Ediyor

Ekmekteki Tuz Oranları Sağlığı Tehdit Ediyor

Ekmekteki Tuz Oranları Sağlığı Tehdit Ediyor

Tuz Oranına Neden Dikkat Etmeliyiz?

Ekmekte tuz oranının önemi böbrek sağlığı için önemlidir. Tuzda bulunan sodyum klorür sebebi ve sodyum içeren bütün maddelerin hipertansiyon etkisini arttırmasından tuz oranına dikkat edilmelidir. Tuzun sağlığa zararları hipertansiyon, kalp ve böbrek sağlığına zararlıdır. Detay verecek olursak hipertansiyon olan bir hastanın böbreği besleyen kılcal damarlarının tahribata uğraması ve böbrek yetmezliğinin ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir ve hasta, böbrek yetmezliği gibi bir hastalıktan böbrek nakli ya da diyaliz gibi işlemlerle kurtulma bilir. Bu yüzden tuzun zararları hafife alınmamalıdır.

Tuz Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Tuz bir kimyasal olduğu için doz önemli bir konudur. Günde 6 gram tuz yeterlidir, fazlası ise zararlıdır. Rafine tuzların çıkarıldığı yerlere su altı suları karıştığı için ağır metaller bulunur ve kullandığımızda suda bulunan metalleri de almış olduğumuzdan rafine tuz kullanılmamalıdır. Tuz alırken kaya tuzu tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Tuzun sağlığa zararı çok olduğundan birçok ülkede restoranlarda tuz kullanımı yasaklanmıştır.

Tuz isteyen tüketiciler masalarında kendilerine göre kullanmaktadır. Tuz kullanmayan insanların, tuz kullananlara göre daha sağlıklı böbreklere sahip oldukları ve daha rahat yaşam sürdükleri bilindik bir gerçektir. Aslında ek olarak tuz kullanmanızı gerektirecek bir durum yoktur. İnsan vücudu için gerekli tuz normal bir günde kullandığımız gıdalardan fazlası ile alınmaktadır. Ek olarak kullandığınız tüm tuz ilaveleri sağlığa zarar niteliğindedir

Ekmekte Bulunan Tuz Oranı İçin Ne Yapılmalıdır?

Ülkemizde ekmekte bulunan tuz oranını azaltmak için hatırı sayılır çalışmalar mevcut. Evde ekmek yapmakta başka bir çözüm fakat tuz oranını sizin iyi ayarlamanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor.

Cevap Bırakın