Ellerimizi Yıkamak Hastalıktan Korunmada Etkili Midir?

Ellerimizi Yıkamak Hastalıktan Korunmada Etkili Midir?

Günlük hayatta en çok kullanılan organ el olarak bilinir. İnsan elleriyle gün boyu birçok eşyaya, birçok varlığa dokunur. Ve aynı yere birçok insan defalarca dokunmuş olma ihtimali çok fazladır. Bu dokunan insanları tanıma olasılığı çok az olduğundan dokunan kişinin hasta ya da temiz bir insan olduğu kanaati getirilemez. Böyle olduğu için kişinin kendini koruması için önlemler alması şart olmuştur.

Günümüzde birçok dezenfekte ilaçlar, sabunlar çıkmıştır. Fakat her insan gerek maddi durumdan gerek ise yoğunluktan dezenfekte ilaçlar alamayabilir. Eller mikroplu kaldı süreçte ise insan birçok hastalığa yakalanabilir. Peki, insan nasıl hastalıklardan korunur? Bu makalede mikroplardan korunmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini bulmak mümkündür.

ELLERİMİZİ YIKAMAK HASTALIKTAN KORUNMADA ETKİLİ MİDİR?

İnsanlar gün boyu elleri ile her şeye dokunur ve mikropları böylelikle toplar. Bu mikropları sadece su ile yıkamak çok fazla mikroplardan arındırmasa da sayılarının azalmasına yardımcı olur. Yani hastalıklardan bir nevi korur. Eller ne kadar mikroplu ise insanın hasta olma riski o kadar fazladır. Eğer hastalıklardan tamamen güvenli bir şekilde korunmak istenirse o zaman sadece elleri yıkamak yeterli olmayacaktır. Çünkü mikrop sürekli üreyen bir canlıdır. Bunlar için daha başka takviyeler kullanmak gerekebilir. Özellikle sabun alışverişlerinde en ucuz olanı değil en koruyucu, dezenfekte etkisi en çok olanı tercih edilmelidir.

ELLERİMİZİ MİKROPLARDAN NASIL KORUYABİLİRİZ?

Daha temiz ve daha güvenli yaşam için ellerin sık sık yıkanması yanında dezenfekte ilaçları kullanılmalıdır. Ve sabun seçerken de gün boyu mikropları uzak tutan sabunlar almaya özen gösterilmelidir. Günümüz şartlarında mikrop savar sabunlar, kremler gibi kullanılabilecek birçok ürün çıkmıştır. İmkân varsa bunları kullanmak önerilir. Yoksa da kaliteli bir sabunla elleri yıkamak hastalıktan korunmada zaten etkili olmaktadır.

Cevap Bırakın