Enerji Veren Vitaminler Ve Besinler Nelerdir?

Enerji Veren Vitaminler Ve Besinler Nelerdir? Sağlıklı bir hayatımızın olması için vücudumuzda vitaminlerin olması gerekir. Birçok vitamin çeşidi vardır ve hepsinin sağlığımız için vitaminlerin faydaları oldukça fazladır. İşe gidip gelirken, spor yaptıktan sonra ya da gün içerisinde enerji kaybederiz. Kaybettiğimiz enerjileri yerine koymamız için vitamin ve enerji içeren besinler tüketmemiz gerek.  Gelin hep birlikte bazı vitamin türlerine ve hangi besinlerde bulunduğunu öğrenelim.

Enerji Veren Vitaminler Ve Besinler Nelerdir?

Enerji Veren Vitaminler Ve Besinler Nelerdir?

Enerji Veren Vitaminler Ve Besinler Nelerdir?

E Vitamini

E vitamini güçlü bir antioksidandır. E vitamini içeren besinler yediğimizde vücudumuzda oluşan yaralar daha kısa sürede iyileşir. Vücudumuzda kanser riskinin oluşmasını engelleyen vitaminler E vitaminleridir. Vücudumuzda yeteri kadar E vitamini olduğunda saçlarımız daha parlak bir görünüme sahip olur. Halsiz olduğumuzda E vitamini içeren besinleri yediğimizde enerjimiz yükselir. E vitamini birçok hastalığa karşı korur. E vitamini içeren besinler yediğimizde kansızlık sorunu yaşama riskimiz azalır.
E vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Tahıllar, Kırmızı Et, Ceviz, Fındık, Lahana, Domates, Marul, Yumurta sarısı vb.

C Vitamini

C vitamini içeren besinler tükettiğimizde enerjimiz yükselir. C vitamini içeren besinler hastalanmamızı önler. Kendimizi halsiz hissettiğimizde içtiğimiz portakal suyu bize enerji verir Ameliyatlardan sonra C vitamini içeren besinler tükettiğimizde daha hızlı iyileşiriz. C vitamini içeren besinleri tüketmek bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir.

C vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Portakal, Limon, Soğan, Maydanoz, Biber, Greyfurt vb.

D vitamini

D vitamini kemiklerimizin güçlenmesini sağlar. Diş sağlığımız için D vitamini içeren besinler tüketmeliyiz. D vitamini içeren besinler tükettiğimiz de kaslarımız daha sağlıklı olur ve vücudumuza enerji depolar.

D vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Kırmızı et, Süt ve süt ürünleri, Balık, Yumurta sarısı

B1 Vitamini

Şeker hastalığına yakalanma riskimizi azaltır. Kalp sağlığımızı koruyarak kan hücrelerimizin oluşmasını sağlar. Kişiye enerji verici özelliği de bulunmaktadır.

B1 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Buğday, Yumurta, Sebzeler, Deniz ürünleri vb.

B2 Vitamini

Vücudumuzdaki enerji üretimini sağlayan vitamindir. Derimizi koruyarak gözlerimizin sağlığına olumlu etkide bulunur. Mide hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

B2 vitamini hangi yiyeceklerde bulunur?

Yeşil sebzeler, Tavuk eti, Buğday, Badem, Böbrek vb.

Cevap Bırakın