Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, herhangi bir koruma olmadan ve hamilelik riski olan bir cinsel ilişkiden sonra alındığında gebelik riskini ortadan kaldıran bir haptır.

Ertesi Gün Haplarının İçeriğinde Ne Var?

Çeşit çeşit markalarda buluna ertesi gün hapı her hangi bir doktor reçetesine ihtiyaç olmadan satın alınabiliyor. Bir kaç hapın içeriğinde mevcut olan aşırı dozdaki levonorgestrel Esasen doğum kontrol haplarında bulunan progestin hormonunun tıpkısı ve koruma olmayan ilişkiden sonra 3 gün süreye kadar kullanılabiliyor.

Herhangi bir koruma olmadan girilen cinsel ilişkiden 120 saat sonrasına dek tüketilebilen bir ulirpistal asetat içeren diğer bir ertesi gün hapı da var. Bu iki hapın temelinde yumurtalıklarda oluşabilecek yumurtlama ihtimalini ertelemek veya döllenme sağlanacak bir sperm hücresinin rahme gitmesini engellemek. Bunun dışında makalemizde ilaçlardan bahsetsek de spiral kullanmanın da faydası olacağını söylemeliyiz. Koruma olmayan bir cinsel birleşmeden sonra 5 gün içinde spiral kullanmak hamileliği engeller ve size 10 yıl süre ile koruma sağlar.

Ertesi Gün Hapı, Düşük Hapı Değildir

Ertesi gün hapları, oluşmuş olan bir hamileliği sonlandırmak için kullanılmazlar, kullanıldığında da etki etmeyecektir. Bu ilaçlar acil durum özelliği taşıdığından sık kullanmanın bir zararı var mı yok mu bir bakalım.

Ertesi Gün Hapı Kullanmak Zararlı mı?

Eczanelerde hâlihazırda satışta olan çeşit çeşit haplar olduğundan, etkileri de değişiklik gösteriyor. Bundan dolayı hangi ertesi gün hapını kullanacak iseniz, prospektüsünü detaylı bir şekilde inceleyin veya jinekoloğunuzla mutlaka görüşün. Ertesi gün hapı kullanmanın bir zararı olup olmadığı uzman tarafından tam olarak açıklanamamaktadır bu konu ille alakalı çok fazla bir araştırma yapılmış durumda değil. Bundan dolayı ertesi gün haplarını kullanmayı düşündüğünüzde aynı adet periyotları içerisinde bir kereden fazla kullanılması tavsiye edilmez.

Ayrıca ertesi gün haplarını doğum kontrol hapları ile beraber tüketildiğinde gebeliği engelleme etkisi düşüş göstermekte. Kullandığınız ilacın prospektüsünde doğum kontrol haplarına geçici olarak ara vermeniz gerektiğini görürseniz o doğrultuda hapları kullanırsınız.

Ertesi Gün Hapları Doğurganlığı Etkiler Mi?

Ertesi gün haplarının daha sonrasında hamile kalmayı engelleyici bir etkisi yok. Yani fazla kullandığınızda endişe etmenize gerek yok, en azından haplarla alakalı olarak doğurganlığa olumsuz anlamda bir etkisi yok.

 

Cevap Bırakın