Fermente Yiyeceklerin Sağlığa Faydaları

Bir maddenin mantarlar, bakteriler ve de diğer mikroorganizmalar aracılığıyla, genellikle köpürerek ve ısı verilerek kimyasal olarak çürümesi olayına fermantasyon denir. Böyle söylenildiğinde kötü bir şeymiş gibi gelse de fermente gıdaların birçok faydaları bulunuyor. Probiyotik olarak adlandırılan bu gıdalar vücudun kötü olarak algıladığı mikroorganizmaların parçalamasında etkili olan mikroorganizmalardır.

Fermente Yiyeceklerin Sağlığa Faydaları

Fermente Yiyeceklerin Sağlığa Faydaları

Fermente Yiyeceklerin Sağlığa Faydaları

Probiyotikler vücudun gerekli vitaminleri üretmesine ve de antibiyotik kullandıktan sonra iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Ancak bu durum bazı koşullarda farklılık göstermektedir. Fermente yiyeceklerin faydaları sağlıklı olduğunuz süre boyunca da vücutta fayda sağlayabilir. Sağlıklı koşullarınızın altında iseniz, özellikle depresif bağışıklık sisteminizde varsa, probiyotik yiyecekler tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Yoğurt

Probiyotik bakımından oldukça zengin fermente yiyecekler arasında yer alır. Süt ve bakterilerden yapılan gıdanın, gastrointestinal açısından ve diğer sağlık koşullarında da yardımcı olduğu düşünülmektedir. Kahvaltıda yulaf ile ya da ara öğünde meyveler ile tüketebilir.

Turşu

Lakto fermantasyonu, tuz içeriği yüksek olması nedeni ile kötü bakterileri azaltan ve sağlıklı bakterileri teşvik eden bir işlemdir. Aynı zamanda bu işlem korunmayı amaçladığınız ana maddeyi fermente etmektedir.

Küflü peynir

Küflü peynir içerisinde birçok probiyotik bulunur. Küflü peynirin çeşitleri oldukça fazladır. Laktoz içermemekte ancak çok miktarda kalsiyum içermektedir. Küflü peynir küçük çocuklarda içinde olmak üzere çoğu insan tarafından sindirilebilmektedir.

Fermente Edilmiş Meyve ve Sebzeler

Fermente yiyeceklerden bazıları da meyve ve sebzelerdir. Örneğin; lakto fermente edilmiş salça, yeşil fasulye, domates sosu, havuç veya elmayı da denemek isteyebilirsiniz.

Kefir   Doğu Avrupa’da bulunan bakteri ile maya içeren kefir tanelerinden oluşan içecek türüdür. Kefirin farklı dokusu ve tadı bulunur. Bu nedenle de kefir herkes tarafından sevilmez. Ancak kefirin tadına alışamadıysanız meyveler ile aromalı kefirleri tercih edebilirsiniz.

Cevap Bırakın