Futbolcuların Sağlığına Önem Vermemesi

Futbolcuların Sağlığına Önem Vermemesi- Spor her yaştan insana hitap eden hayatımızın her bölümünde ihtiyacımız olan bir aktivitedir. İster yürüyüş ister koşu ya da haftada bir halı saha maçı yapmak ya da profesyonel bir spor ile ilgilenmek hepsi spor aktiviteleri kapsamına girer. Dolayısıyla spor yaparken de sağlıklı olmamız zinde olmamız gerekir. İster amatör ister profesyonel olsun sağlığımızın yerinde olması gerekiyor. Spor yapmayı düşünen insanların öncelikli olarak hekim kontrolünden geçmesi ve o branş sağlığı hakkında bilgilendirilmesi gerekiyor. Futbol, rugby ve buz hokeyi spor yaralanmalarında başı çeken en önemli 3 spor dalıdır. Bunlar sakatlanma sıklığına sahip dallar. Şiddete bakıldığında ise yüksek hızlı sporlar mesela motosiklet, kayak sporları ve araba yarışları ön planda bulunuyor.

Futbolcuların Sağlığına Önem Vermemesi

Futbolcuların Sağlığına Önem Vermemesi

Futbolcuların Sağlığına Önem Vermemesi

Spor yaralanmalarında ve en gözde spor dalı olan Futbolda amaç sakatlığın uzamasını engellemek ve tekrarını önlemektir. En kısa süre içerisinde sahalara performansı yüksek seviyede geri dönüş sağlanmasıdır. Özellikle son 10 yılda tıp dalında ki gelişmeler ve profesyonel futbol kulüplerinin artık hemen hemen hepsinin sağlık birimlerinin olması, kulüp doktorlarının bulunması olaya ne kadar ciddi bakıldığını gösteriyor. Bir futbolcu bile transfer edilirken çeşitli kontrollerden geçiyor, eğer sağlıklı olduğuna kanaat getirilirse o zaman sözleşme yapılıyor. Bunun haricinde de haftalık rutin kontroller ile de aksamanın önüne geçiliyor. Hatta Fenerbahçe’de yakın zamanda gerçekleşen bir olayda 19 yaşında ki Andreas Kilit isminde ki genç futbolcu rutin kontroller sonucu çıkan kalp sorunu neticesinde futbolu bırakmak zorunda kaldı. Ama verilen bu önem sayesinde belki de genç bir insanın hayatı kurtuldu.

Futbolcular Ve Sağlık İlişkisi

Ama tüm bunlar yaşanırken peki futbolcular sağlıklarına dikkat ediyor mu ? Bu konuda aynı şeyi söyleyemeyiz. Hepsi için geçerli olmasa da sağlığına dikkat etmeyen ve sigara bağımlısı olan alkol kullanan futbolcular var. Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin’in maç sonrası ve tatil günlerinde nargile içtiği gazete haberlerine yansıdı. Aynı şekilde gece kulüplerinden çıkmayan yerli ve yabancı futbolcular var. Futboldan çok magazin haberleri ile gündemde olan Arda Turan, Alper Potuk gibi futbolcular sağlığına pek de önem göstermiyorlar. Bu tip durumlarda sık sakatlanmalara zihinsel olarak hazır olunamamasına sebep olabiliyor.

Cevap Bırakın