Gebelikte Düşük Nedir Ve Neden Oluşur?

Gebelikte Düşük Nedir Ve Neden Oluşur?

Düşük, hamilelikte sık rastlanılan bir komplikasyondur. Kasıkta ağrı, kasılma ve kanama en önemli belirtileridir. Bir anda bulantıların son bulması da düşük ihtimalini düşündürür. Düşüğü tetikleyen bazı unsurlar ebeveynleri yaşları, beslenme alışkanlıkları, bazı hastalıklara sahip olmaları ve bağışıklık sistemleri olabilir. Eğer b12 vitamini eksikse bu da düşüğe yol açabilir. Bu yüzden planlanan gebelikten bir iki ay önce b12 vitamini, omega3 ve folik asit takviyesi almanız önerilir.

Gebelikte Düşük Belirtileri

Vajinada kanama olması düşüğün ilk belirtisidir. Kanama açık renkli olabileceği gibi vajinal akıntı ile karışarak daha koyu renklide olabilir. Birçok annede hamileliğin başlarında lekelenme gibi kan görünebilir, bu embriyonun anne rahmine tutunması esnasında gerçekleşir. Ayrıca progesteron hormonu da artarak idrar yollarına ve bağırsaklara etki ederek kasık ağrısı verebilir. Kasık ağrınız düzenli ve sürekli artarak geliyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Kanama ve krampların uzun sürmesi genellikle düşük gerçekleşir.

Düşükte Ebeveynlerin Yaşı

Annede yaş arttıkça cinsel ilişkiye girme ile gebelik arasındaki süre de artar ve buna bağlı olarak düşük ihtimali de artar. 20-25 yaş arasında düşük ihtimali iken, 45 yaş üstü annelerde bu %50 den fazladır. Babada ise 50 yaşını geçmiş olmasıyla genetik düzensizlik olma ihtimali çoğalarak düşüğe sebep olabilir.

Diğer Düşük Nedenleri

* Hamileliğin ilk aylarında hafif egzersiz yapılmasında sakınca yoktur ama kanaması olan annelerin egzersizden kaçınması lazım.

* Anne adaylarının stresten ve travmadan uzak durmaları gerekir. Özellikle travmatik durumlar anne çocuk arasında kalıcı etkiler bırakabilir.

* Daha önce düşük yapılmışsa ve kanama, ağrı şikayetleri varsa özellikle başlarda cinselliğin kısıtlanması gerekir.

* Hamilelik öncesi çiftlerin iyi beslenmesi ve B12 vitamini almaları önemlidir.

* Anne kan şekerini kontrol altına alamıyorsa düşük ihtimali yine artmaktadır.

Cevap Bırakın