Göz Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi- Dış dünyaya açılan pencerelerimiz, gözlerimiz…”Göz Kanseri” diğer kanser türlerine oranla pek bilinmeyen bir kanser türü.

Göz Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle gözün renkli olan kısmı iriste, ağ tabaka olarak bilinen retina ve retina altındaki bağ dokuda, göz kemiklerinde, kemik ile göz arasında bulunan ve “Orbita” denilen bölgede, göz çevresi ve göz kapakları ile göz küresinin büyük bir bölümünü oluşturan ve “Koroid” denen damarsal tabakada meydana gelen kötü huylu tümörler göz kanseri olarak nitelendirilmektedir. Göz hastalıkları genel itibari ile çok sinsice ilerler ve kişi önemsemeyip düzenli muayeneye gitmedikçe de uzun süre fark edilmez. Bu sebep ile gerek göz hastalıkları gerekse göz kanserinin başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için gerekli tetkik ve ölçümlerin yapılarak erken tanı ve teşhis ile kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Göz Kanseri Belirtileri Nedir?

Öncelikle bilinmelidir ki tümörler oluştukları bölgeye göre farklı belirtiler gösterebilirler ve gözde ortaya çıkan tümör dokularının yüzde doksanı iyi huylu, göz kanserine neden olmadığı bilinen dokulardır. Göz akı denen (Sklera) kısımda görülen kızarıklıklar, göz kapaklarındaki şişlikler, gözlerde yaşanan yoğun kaşıntı, göz çevresinde oluşan iltihaplanma, göz bebeğinin yuvarlak yapısının gitgide bozulması, iristeki kahve ve açık renkli lekelenmeler, benekler, gözlerde hassasiyet, acıma ve ağrı göz kanserinin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır. Tüm bunlara ilâveten gözün arkasında ortaya çıkan bazı tümörler ise hiçbir şikâyete sebep olmaksızın sinsice ilerler ve ancak düzenli, detaylı muayenelerde ortaya çıkarlar.

Süreklilik arz eyleyen sigara ve alkol tüketimi, yüksek oranda radyasyon alımı, çeşitli kimyasallara maruz kalma, ultraviyole ışınları ile bozulan sağlıklı hücreler ve genetik yatkınlık bu kanser türünün ortaya çıkmasında payı olan etkenler olarak göze çarpar.

Göz Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Göz kanseri tedavisi kanserin türü, evresi, yayılma hızı ile hastanın yaşı ve sağlık durumu gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hastanın durumu gözetilerek cerrahi tedavi, göz ışın tedavisi (lazer), enjeksiyon ile tedavi, radyoterapi yöntemi, göz arteri yoluyla kemoterapi, proton tedavisi, radyoaktif plak tedavisi ve kriyoterapi yöntemleri hastaya uygulanmaktadır. Düzenli muayene ile erken tanı ve teşhis gözde oluşabilecek kalıcı hasarları önlemede etkili olacaktır.

Cevap Bırakın