Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur? İnsanın en değerli organlarından bir tanesi de gözdür. Göz insanın görme olayını sağlar.

Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Göz Numarası Büyümesi

Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Göz Numarasının Büyümesi

İnsanın bazı rahatsızlıklar sonucunda görme kalitesi düşmektedir. Bu görme kalitesini düşüren ve gözlük takmayı gerektirebilecek rahatsızlıklar astigmat, hipermetrop ve miyoptur.

İlk Başta Bu Hastalıklar Nasıl Bir Şeydir?

Astigmat

Yuvarlak şeklinde olan gözün yumurta şekline geçmesi olarak bilinen bir hastalıktır.

Gözün kornea tabakasının şeklinin bozulması nedeniyle ışık doğru şekilde kırılamaz ve bulanık bir görüntü oluşmaya başlar.

Astigmat tam olarak tedavisi mümkün olan bir hastalık değildir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan ve başarı oranının yükseldiği lazer tedaviler hariç lens veya gözlük ile astigmat derecesi tamamen sıfıra düşmez.

Astigmat Rahatsızlığının Göz Numarasının Büyümesi Ne Zaman Durur?

Astigmat iyileşmesi veya ilerlemesi genetiğe göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak astigmat rahatsızlığı 20’li yaşlarda yavaşlamaktadır. Ancak ilerlemiş astigmat rahatsızlığında gözlük düzensiz olarak kullanılır ve sürekli tak çıkar yapılırsa astigmat numarasında yükselme görülebilir.

Hipermetrop

Hipermetrop rahatsızlığı yakını görememe kusurudur. Hipermetrop kalıtsal bir rahatsızlıktır. Genellikle her iki gözde de görülür. Eğer çocuk yaşlarda tespit edilirse ileriki yaşlarda daha büyük sorunlarla karşılaşılmasının da önüne geçilmiş olur.

Hipermetrop Göz Rahatsızlığının Göz Numarasının Büyümesi Ne Zaman Durur?

Hipermetrop un ilerlemesi hiçbir yaşta tamamen durmaz, ancak zaman geçtikçe gözlük numarasının büyümesi azalmaktadır. Hipermetrop rahatsızlığı en çok 20’li yaşlarda ilerler. 35’li yaşlara gelindiğinde durur. 50’li yaşlardan itibaren tekrardan hızla ilerleyebilmektedir.

Miyop

Miyop rahatsızlığı uzağı görememe kusurudur. Miyop görme kusuruna sahip insanlarda nesnelerden yansıyan ışınlar görme merkezine değil daha da öne odaklanır. Miyop göz rahatsızlığının tedavisinde gözlük ve lens kullanılmaktadır. Gözlük ve lens düzenli kullanıldığı takdirde göz numarasının büyümesi durur. Ve bazen ise numara düşmeye başlar.

Miyop Göz Rahatsızlığının Göz Numarasının Büyümesi Ne Zaman Durur?

Doğuştan olan miyop kendini 6 yaşlarında göstermeye başlar ama bu doğuştan gelen rahatsızlık çok nadirdir. Ebeveynler çocuğun uzaktaki yazıyı okuyup okuyamadığını değerlendirerek miyop rahatsızlığının olup olmadığını kontrol edebilir. Göz numarası büyüme 20’li yaşlara kadar gidebilir. Göz numarasının büyümesinin en çok olduğu dönemler ise 11-12 yaş arasındadır. 20’li yaşlardan sonra ise göz numarasının büyümesi oldukça yavaşlar ve durur.

Cevap Bırakın