Günlük Dozu Aşarak Sağlıksız İlaç Kullanmak

Günlük Dozu Aşarak Sağlıksız İlaç Kullanmak-İlaçlar, sağlığı geri kazanmak veya mevcut sağlığı koruyabilmek için kullanılan en temel tedavi yöntemlerinden biridir. Fakat her konuda olduğu gibi ilaç konusunda da kötüye kullanım, suistimal veya bilinçsizce aşırı kullanım mevcuttur. Hastaları tedavi etmek amacıyla üretilmiş olan bu maddeler, günlük doz ıldığında çok tehlikeli olabilmektedir. Tıp camiasında hep söylendiği gibi: “Her ilaç aynı zamanda bir zehirdir, ilaç ile zehiri ayıran şey dozdur.”

Günlük Dozu Aşarak Sağlıksız İlaç Kullanmak

Günlük Dozu Aşarak Sağlıksız İlaç Kullanmak

Günlük Dozu Aşarak Sağlıksız İlaç Kullanmak

İlaçlar Nasıl Tehlikeli Olurlar?

İlaçların vücutta birçok farklı metabolize edilme şekilleri olmasına karşın genel olarak karaciğer ve/veya böbrekte işlenerek vücuttan atılmaktadır. Her ilacın bir gün içinde alınabilecek belli bir güvenli doz aralığı vardır. Bunun altındaki dozlarda etkisi ortaya çıkmazken, üzerindeki dozlardaysa oldukça tehlikeli olmaya başlar. Bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk gibi spesifik olmayan belirtilerden; karaciğer, böbrek ve kalp etkilenimi ile çok daha ciddi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Gerekli ve yeterli tedavi için geç kalınırsa ilaç zehirlenmeleri ölümcül olabilmektedir.

Özellikle küçük çocuk ve bebeklerde güvenli doz aralığı çok daha dardır, bu nedenle daha kolay ve daha ciddi etkilenebilmektedirler. En sık zehirlenilen ve kötüye kullanılan ilaçlar, ulaşımı kolay olan ve sık reçetelenenlerdir. Bunlara örnek olarak bir antidepresan grubu olan TAD’ler, demir hapları, ateş düşürücü ağrı kesici olarak kullanılan parasetamol verilebilir.

İlaç Zehirlenmelerinde Tıbbi Tedavi Nedir?

Eğer ilaca yönelik bir antidot mevcutsa ilk olarak o uygulanır. Aktif kömür uygulaması çoğu ilaç zehirlenmesinde tercih edilen bir yöntem olup ilaç moleküllerine bağlanarak vücuda yayılımı önler. Diğer bir yöntem mide yıkanması olarak bilinen gastrik lavaj uygulamasıdır.

Biz Neler Yapmalıyız?

Bizler bilinçli hastalar olmalı ve doktorumuzun reçetelediği dozun üzerine kesinlikle çıkmamalıyız. Özellikle küçük çocuklar ve bebekler şeker zannederek veya ebeveynlerinden görüp özenerek ilaç alabilmektedirler. Bu gibi alımlara engel olmak adına evimizdeki ilaçları çocukların erişemeyeceği yüksekliklere koymalıyız, kutusu açılmış ilaçları ortalıkta bırakmamalıyız. Diğer bir önemli konu ise, ilaç zehirlenmesi belirtilerini tanımaya çalışmalı ve şüphelendiğimiz ilk an en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Unutmamalıyız ki her ilaç zehirleyebilmekte ve buna sebep olmamak bizim elimizdedir.

Cevap Bırakın