Hamileliğin Anneye Sağlık Açısından Zararları

Hamilelik oldukça zor ve bir o kadar da güzel bir şeydir. Psikoloji ve sağlık açısından etkileri büyüktür. Mesela annenin bir anda ruh hali değişebilir. Gülerken bir anda ağlar ya da ağlarken gülmeye başlar. Bunlar hamileliğin getirdiği etkilerdir.

Hamileliğin Anneye Sağlık Açısından Zararları

Anne olmak çok kolay gibi gözükse de aslında oldukça zordur. En büyük etkisi psikolojidir. Anne en son sabırsızlaşmaya başlar çünkü kaç aydır bekleyip ağrıyı acıyı çeker. Bu dönemlerde beslenme oldukça önemlidir. Bebeğin düşmesini istemiyorsanız çok tedbirli olmalısınız. Özelikle tütün ürünlerinden çok uzak durmalısınız. Kahve günde bir taneden fazla içmemelisiniz. Bebeğin büyüyüp gelişmesi için sizin yedikleriniz oldukça önemlidir. Cips tarzı abur cuburlar yememeye dikkat edin. Ne kadar yağlı şeyler yerseniz bebeğinizde sizde o kadar sağlıksız olursunuz. Üstelik gereksiz kilo aldığınız için vermesi oldukça zorlaşır. Tütün ürünleri kullanırsanız da bebeğin astım olma riski artar. Kalp damarlarında sorunlar olabilir. Yani hem kendi hem bebeğinizin sağlığını korumalısınız.

Hamileliğin Anneye Sağlık Açısından Zararları

Hamileliğin Anneye Sağlık Açısından Zararları

Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik en başında regl döneminin olmamasıyla anlaşılır bir ay gecikmenin ardından kadınlar idrar testi yaptırırlar. Eğer pozitif çıkarsa bir doktora görünürler. Tabi çıkmazsa da gidilir. En başta tabi ki kusma ve mide bulantıları olur. Bunun ağırlığı her hamile de farklıdır. Bazılarında hafif olurken bazılarında oldukça ağır geçebilir. Bu bebeğe alışma süreci olarak adlandırılır. Bir süre sonra bazılarında hafifler ama devam da edebilir. Tüm kokulara karşı hassasiyet başlar. Yemek yapamayan hamileler bile olur. Çünkü koku midelerini bulandırır. Ama bir süre sonra geçebilir. Özelikle doğum zamanına yaklaştıkça ağrılar artar bebeğin tekme atışları hissedilir. Bebek bir süre sonra zaten sizi duyar. Onunla ne kadar iletişim kurarsanız o kadarda beyni gelişmiş olur. Doğduğu zaman zorluk çekmez. Hamilelik gerçekten bebek için önemlidir.

Doğum Zamanı

En büyük etkileri bu zamanda anlaşılır. Doğum sürecini seçmek annenin elindedir kendisine olan zarar veya yararı o seçer. Çoğu kadın artık sezaryen doğum ister. Normal doğumun oldukça zararları vardır özellikle kanaması çok olan biri için çok risklidir. Kanama durdurulamazsa ölüm bile olabilir. Tabi ki her şeyin bir zararı var sezaryen doğumda ise doğumdan sonra bel ağrılarının görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu yüzden herkeste farklı etkiler gösterebilir. Ama tabi ki normal doğumun acısı farklıdır. Uyuşma olmadığı için özellikle bebeği çok net hissedersiniz. Hangisini seçmek istediğiniz sizin elinizde ikisinin de tabii ki farklı zorlukları vardır. Eminim anne adayları kendi ve bebeği için en iyisini seçmeye çalışırlar.

Cevap Bırakın