Hamilelikte Hangi Testler Yapılır ?

Hamilelikte Hangi Testler Yapılır ?

Hamilelikte Neden Test Yapılır?

Hamilelik kadınlar ve aileleri için çok önemli bir olay ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekilen bir süreçtir. Bu süreç içerisinde annelere belirli bir takım testler uygulanır. Bu testler hamileliğin başlangıcından sonuna kadar hamileliğin ve annenin durumu hakkında gerekli bilgileri verir. Testler bir kısmının belirli bir süre içerisinde yapılması gerekmektedir. Diğer kısmı ise isteğe ve ihtiyaca göre yapılmaktadır. Yapılan testler hamilelik döneminde meydana gelen veya gelebilecek olan problemlerin erkenden veya geç kalınmadan ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Hamilelik döneminde yapılan testler anne çocuk açısından çok önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Hamilelik dönemi içerisinde anne adayına yapılması gerekli olan ilk test, hamileliğin kesin olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılır. Hamilelik döllenmeden gerçekleştikten ortalama 15 gün sonra, kadının adetinin gecikmesi ile kesinlik kazanır. İdrar veya kan testi ile doğruluk payı yüksek olan sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hamilelik Dönemi Boyunca Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Bu testler, kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.

  1. Kan Grubu Testi: Anne ve baba adayında oluşabilecek kan uyuşmazlığı ihtimali için yapılır. Kan uyuşmazlığı olması için Anneler, Rh – babalar, Rh + olmalıdır. Bu durumda doğumun ardından, özel bir iğne yapılmaktadır. Anne diğer hamileliklerinde oluşabilecek kan uyuşmazlığı yönünden kontrol altında olmalıdır
  2. Tam Kan Sayımı(Hemogram): Anne adayında Kansızlık (anemi) var mı öğrenmek için yapılır.
  3. Tam İdrar Tahlili: Hamilelik döneminde görülebilme ihtimali olan gizli idrar yolu enfeksiyonları erken dönem düşüklerine neden olabilecek en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu yüzden bu testin mutlaka yaptırılması gerekmektedir.
  4. Hepatit B( HBsAg,AntiHBs testi) , HIV ve sifiliz(VDRL testi) gibi anne ve bebeği etkileyebilecek enfeksiyonların incelenmesi için testler yapılmalıdır.
  5. TSH : Annede bulunan veya oluşabilecek guatr ve troid hormon bozukluğu için yapılan testtir.

Hamilelik döneminde ihtiyaca bağlı olarak yapılması gereken testler şunlardır;

1 ) Ultrasonografi

2 ) Koryon villus örneklemesi

3 ) Amniosentez, kordosentez

4 ) Ense kalınlığı ölçümü

Cevap Bırakın