Hamilelikte Pilates Yapılabilir Mi?

Hamilelikte Pilates Yapılabilir Mi?

Hamilelikte Pilates Yapılabilir Mi? 1

Hamilelikte Plates Yapılır Mı?

Gebelik anne adayının deneyimlediği güzel bir serüvendir. Gebelik doğurganlık çağına gelmiş anne olmak isteyen her kadının herhangi bir engeli yok ise yaşayabileceği bir fizyolojik duygu durum değişikliğidir. Gebeliğin güzel tarafları olduğu gibi anneye yoran zor tarafları da vardır. Her geçen gün anne adayında değişiklikler gözlenir. Vücut yapısında gözle görülecek değişiklikler meydana gelir. Hormonal olarak da anne adayı değişiklikler yaşayacaktır. Bu fizyolojik değişiklikler; anne adayının giderek ağırlaşmasına, kas kramplarına, ödem oluşumuna, kas ve kemik ağrılarına neden olur. Giderek ağırlaşan ve Tüm bu sıkıntıları yaşayabilecek olan anne adayı plates, masaj, hafif antrenmanlar, yoga gibi aktiviteler yaparak kendini rahatlatabilir. Plates gebelikte bu rahatsızlıklar için rahatlatıcı bir aktivitedir.

Hamilelikte Platesin Yararları

Anne adayının kendine olan güveni artar. Gebeliğin sebep olduğu duruş bozuklukları düzelir. Gebeliğin sebep olduğu diyabetten korunur. Anne adayı sosyal anlamda daha da aktifleşir. Dolaşım daha düzenli hale gelir. Ödem oluşumunu azaltır. Kas krampları ve oluşan ağrıları rahatlatır. Doğuma hazırlık aşamasında anne adayının kaslarını rahatlatıp esneterek daha rahat doğuma hazırlık yapar. Ayrıca sağlıklı kilo da kalmaya ve kilo vermeye yardımcı olur. Solunumu daha düzenli hale getirir. Pelvik taban kasları oldukça iyi esnetir. Kas tonusunu ve gücü arttırır. Omurganın duruşu düzelir. Özellikle ağrıların giderilmesinde güzel bir etkisi vardır.

Platesin Yapılmaması Gereken Durumlar

Annemi rahatsızlığınız varsa, kardiyak aritmi rahatsızlığınız varsa, ileri derecede obezite rahatsızlığı, tip 1 diyabet gibi rahatsızlıklarınız varsa platesi çok dikkatli bir şekilde, doktora danışarak yapmalısınız. Erken doğum tehlikesi, çoğul gebelik varlığı, epilepsi hastalığı, plasentanın yanlış yerde olduğu durumlar, kalp rahatsızlığı, düşük tehlikesi, kanama durumunun varlığı, hipertansiyon rahatsızlığı, aşırı sigara kullanımı durumlarının varlığında plates yapmak tehlike oluşturur. Egzersiz yaparken anne çocuk sağlığını göz önünde bulundurarak egzersiz ve spor yapılmalıdır.

Bir Yanıt Bırakın