Hamilelikte Yenmesi Gereken Sağlıklı Yemekler

Dünya genelinde yapılan sağlık araştırmaları gebelik süresince kazanılan fazla kilonun bebek ve anne sağlığı açısından gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon, sezer yan doğum, erken doğum gibi olumsuz sonuçları olduğunu ortaya koymaktadır. Dengesiz beslenme, sağlıksız yiyecekler yemek ve yetersiz fiziksel aktivite olumsuz sonuçlar için risk faktörlerindendir.

Hamilelikte Yenmesi Gereken Sağlıklı Yemekler

Hamilelik döneminde vücudun folik asit, demir, kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve A vitamini ihtiyacı artar. Gebelik sırasında kadının fizyolojik gereksinimleri karşılanmalıdır. Hamilelik boyunca her tüketilen besinin bebeğe etki edeceği unutulmamalıdır. Hamile bireyin yaşayabileceği iştahsızlık, ağızda metalik tat gibi durumlar geçicidir.

Hamilelikte Yenmesi Gereken Sağlıklı Yemekler

Hamilelikte Yenmesi Gereken Sağlıklı Yemekler

Önemli Vitamin ve Mineraller

Folik asit; hücre çoğalması ve bölünmesi için yani bebekte organ gelişimi için gerekli bir B grubu vitamindir. Folik asitten zengin besinler kuru baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgillerdir.

Demir; bebekte demir depolanması nedeniyle gebelikte demir ihtiyacı artar. Demirden zengin besinler yumurta, kırmızı et, kuru üzüm, pekmez gibi besinlerdir.

Kalsiyum; vücutta en fazla bulanan mineraldir. Bebeğin kemik oluşumu için çok önemlidir. Kalsiyumun en iyi kaynağı süt grubudur.

D vitamini; asıl kaynağı güneş ışığıdır. D vitamini içeren besinler ise mantar, yumurta, yağlı balık ve karaciğerdir. Ülkemizde gebelik boyunca ücretsiz olarak D vitamini desteği verilmektedir.

Omega3;bebeğin zekâ gelişimi ve kalp damar sağlığı için omega 3 çok önemlidir. Balık, semizotu ve ceviz omega 3 ün zengin kaynaklarındandır.

A vitamini; hücre bölünmesi, organ ve iskelet oluşumu, savunma sisteminin oluşması ve bebeğin görme işlevinin meydan gelmesi için çok önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, havuç, yumurta, süt zengin A vitamini kaynaklardır.

Sağlıklı Yemekler

Fırında Kaşarlı Mantar; fırın tepsisine yerleştirdiğiniz mantarların içine birer küp kaşar koyunuz ve fırına veriniz, kaşarlar eriyip kızarınca fırından alınız. D vitamini ve protein, kalsiyumdan zengindir.

Cevizli Havuç ve Kabak Tarator; rendelenmiş havuç ve kabak 2 tatlı kaşığı yağda kavurunuz. Yoğurt ile karıştırınız ve ceviz ile servis ediniz. A vitamininden ve omega 3 den zengindir.

Meyveli ve Yulaflı Yoğurt; kuru üzüm ve yulafı yoğurt ile karıştırınız. Demir ve kalsiyum açısından zengindir. İçerdiği posa sayesinde kabızlık problemlerinin çözülmesine yardımcı olur.

Çılbır; kaynayan suya 1 yumurtayı kırınız, yumurta pişince yoğurdun üzerine alınız.

Avokadolu Salata; avokado meyveler arasında besin değeri en yüksek meyvedir. İstediğiniz salata türüne avokada ekleyerek salatanızı daha besleyici bir hale getirebilirsiniz.Yoğurtlu Semizotu, temizlenmiş semizotunu yoğurt ile karıştırıp istediğiniz kadar tüketiniz. Hem omega 3 den hem de kalsiyumdan zengindir.

“Hamileliğin Anneye Sağlık Açısından Zararları” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Hamileliğin Anneye Sağlık Açısından Zararları

Cevap Bırakın