Haşimato Antikorları Nasıl Düşürülür?

Haşimato Antikorları Nasıl Düşürülür?Haşimato hastalığı ‘’otoimmün hastalıklar’’ hastalık grubundadır. Bu hastalıklarda kişinin kendi koruma mekanizmasını, tiroit dokusunu yabancı olarak algılaması ve onu yok etmek istemesiyle vücut içinde bir savaş başlar. Haşimato hastalığında da vücut tiroit bezini yok etmek ister ve bu sebeple çok miktarda anti-TPO antikoru ve anti-tiroglobulin antikoru üretir. Bu antikorlar tiroit bezine zarar vererek iltihap hücresi birikmesine sebep olur.

Haşimato Antikorları Nasıl Düşürülür?

Haşimato Antikorları Nasıl Düşürülür?

Haşimato Antikorları Nasıl Düşürülür?

Bu iltihaplar tiroit hormonunun azalmasını sağlar ve tiroit bezinin küçülmesiyle hormon yetmezliği ortaya çıkar. Tiroit hormon yetmezliği kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastalığın ilk zamanlarında hafif düzeyde olan tiroit yetmezliği hastada TSH düzeyini düşük miktarda arttırabilir bu sırada tiroit hormonları T3 ve T4 hormonları normalken anti- TPO antikor yüksekliği tespit edilir. Bu sırada hastada belirtiler oluşamaya başlar ve hasta ciddi şekilde kilo almaya başlar. Çoğu hastada hastalık bu seviyede kalır ve ömür boyu değişiklik göstermeden bu düzeyde devam eder. Birçok hastada ise oluşmuş olan anti- TPO ve anti-tiroglobulin antikorları daha fazla zarar verir ve sürekli artış gösterir. Ayrıca her tiroit hormon yetmezliği Haşimato hastalığı değildir.

 Haşimato Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

-Sıklıkla kilo alma

-Cilt kuruluğu

-Kolay üşüme

-Yorgunluk

-Kramplar

-Seste değişiklik

-Kabızlık

Fakat bu belirtiler çoğu sağlık sorununun habercisi olabileceği için genellikle haşimato hastalığını tespit etmek zordur. Bunlara ek olarak;

-Dilde büyüme

-Sinirlilik

-Depresyon

-İştahsızlık

-Soluk cilt rengi

-Gözaltlarında ve yüzde şişme

-Yavaş konuşma

-Konsantrasyon bozukluğu

-Unutkanlık

-Hareketlerde yavaşlama

-Nabız sayısında düşüklük

-Adet düzensizliği gibi belirtileri gözlemlenebilmektedir.

 Haşimato Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Haşimato hastalığı bazı risk gruplarında daha fazla görülür. Bunlar; Hamileler, Sigara içenler, Ailesinde daha önce haşimato hastalığı geçmişi olanlar. Ayrıca bu hastalık kadılarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Özellikle genç ve orta yaşta ortaya çıkar.

 Haşimato Hastalığının Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Genellikle ilaçla tedavisi uygulanır ve aynı zamanda ilaç kullanımı ile birlikte dengeli bir diyet ve egzersiz tedavinin başarılı olmasını sağlar. İlaçlar 6-8 hafta arası kullanılır ve bu süre sonunda test yapılarak ilaçların hasta için uygun dozuna karar verilir.

 Nelere Dikkat Edilmelidir?

Selenyum desteği alınabilir. İyotlu tuz kullanılmamalıdır. Bu dönemde glütensiz beslenme önerilmektedir. En önemli nokta ise tedavide kullanılan ilaçların aç karnına alınmaları ve ilacın etkisini kaybettirecek yoğurt ve süt gibi gıdaların aynı öğünde tüketilmemesidir. Bu ilaçlarla birlikte başka ilaç alınmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle ilaç emilimini bozan kalsiyum, demir ve mide ilaçlarının alınmaması gerekmektedir. İlacın bir gün önce alınmasının unutulması durumunda bir sonraki gün sabah ve akşam olmak üzere 2 defa alınır.

 Haşimato Hataları Tedavi Edilmezse Neler Olur?

Kötü kolesterol olarak bilinen LDL- kolesterol seviyesi yükselir. Cinsel istekte azalma olabilir. Kalp büyümesi ve kalp yetmezliği görülebilir. Hastaların zihinsel fonksiyonları yavaşlayabilir.

Cevap Bırakın