Her Gün Spor Yapmak Sağlıklı Mıdır?

Her Gün Spor Yapmak Sağlıklı Mıdır?

Obezite Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de en büyük sağlık sorunlarından biri olmaya başlamıştır. Bu hastalıkla beraber kişiler sağlıklı kilo vermeye yönelmiş ve yanına hareketsiz yaşamı önlemek için sporu da eklemişlerdir. Burada önemli olan beslenme konusunda bilgi sahibi olunmadığı durumlarda bir beslenme uzmanına başvurulduğu gibi spor yapmak istendiğinde de uzmanlarda yardım alınması gerektiğidir.

 Kimler Uzman Görüşü Almalıdır?

Spora başlamak için uzman görüşünün alınması tüm bireyler için geçerli bir konudur. Genç, orta ya da ileri yaş grubunda olan her birey öncelikle sağlık kontrolünden geçmelidir.

Gençler yapacakları ağır spor programlarına vücutlarının dayanıklı olup olmadığını görmek amaçlı bu görüşü almaları gerekirken, orta ve ileri yaş grubundaki bireyler hangi sporları yapabilecekleri konusunda fikir sahibi olmak için uzmanlarla görüşmelidirler.

 Her Gün Yapılan Spor Faydalı Mı?

Spor yapmanın amacı hareketsiz bir yaşamı önlemek olduğunda her gün spor yapılmalıdır. Burada ön plana çıkan konu hangi sporun yapılacağına karar vermektir.

Her gün spor yapılmak istendiğinde ilk tercih edilmesi gereken yüzme ya da yürüyüştür. Hafif tempoda yapılabilecek olan bu iki aktivite ortalama 45 ila 60 dakika arasında her gün yapılabilir. Uzmanlar vücut işçin istenilen tüm hareketliliğin bu iki sporla sağlandığını özellikle vurgulamaktadır. Her yaş grubu için uygun olan da seçimlerdir.

 Aralıklı Yapılan Sporlar Hangileridir?

Yüksek efor sarf edilmesi gereken tüm sporlar haftanın belirli günlerinde yapılmalıdır. Vücudun fazla yorulması anlamına gelen bu sor aktivitelerinin her gün yapılması kaslara fazla yüklenilmesi anlamına gelirken özellikle kalp kasılmaları da hızlanmaktadır. Bu da genç yaşlı demeden istenmeyen ölüm olaylarının yaşanmasına neden olabilmektedir.

Spor yapmak isteyenlerin önceliği yaşlarına uygun sporları seçmeleri olmalıdır. Bunu yapabilmek için de uzman görüşü alınması asıl önceliktir.

Cevap Bırakın