Her Sağlık Probleminde Doktora Gidilmeli Mi?

Akıllarda merak uyandıran bu konu rahatsızlığın ne olduğuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu konuyu önemli olan ve önemli olmayan rahatsızlıklar adı altında iki başlıkta inceleyebiliriz. İlk önce aklımızdaki ”önemli” yargısını evrensel bir boyuta taşımamız gerekmektedir.

Her Sağlık Probleminde Doktora Gidilmeli Mi?

Her Sağlık Probleminde Doktora Gidilmeli Mi

Her Sağlık Probleminde Doktora Gidilmeli Mi?

Sizin için önemli olmayan bir rahatsızlık önemli bir rahatsızlığa da zemin hazırlıyor olabileceği gibi bunun tam tersi bir durumun da gerçekleşmesi mümkündür. Akıllardaki ”önemli” yargısını kendi yaşantımızla bağdaştırmadan düşündüğümüzde evrensel olan yargıya ulaşmak kolaylaşacaktır.

Önemli Olan Ve Önemli Olmayan Rahatsızlıkların Belirlenmesi

Her şeyden önce sağlık bir problem olmaktan çıkmalıdır. Bu kendiniz için yapabileceğiniz önemli bir adımdır. Rahatsızlığınızın önemli olup olmadığını ilk önce siz belirleyebilirsiniz. Sonrasında doktor kontrolünde bunu teyit edebilirsiniz. Önemli olan rahatsızlıklar evrensel boyutta düşünüldüğünde sizin geçmişte yaşadığınız rahatsızlıklarla ilişkilendirilmemelidir.

Geçmişte daha büyük bir rahatsızlık geçirmiş olmanız mevcut rahatsızlığınızın önemli olup olmadığını belirlememelidir. Acı eşiğinizin az veya fazla olması yeni rahatsızlığınıza kıyas tutulduğunda rahatsızlığınızın önemli veya önemli olmadığını fark etmenizi zorlaştıracaktır. Bu noktada geçirdiğiniz rahatsızlıklara göre karar almamanız önemlidir. Aynı şekilde çevrenizdeki insanların asılsız konuşmalarına göre de karar almamalısınız. Bu durumun sizi tehlikeye sokabilmesi olası bir durumdur. Rahatsızlığınızın önemli olup olmadığını siz belirlemelisiniz.

Rahatsızlığınızın önemli olup olmadığını belirlemek için yapılacak ilk şey acı eşiğinizi düşünmeden yaşadığınız rahatsızlığı gözlemlemektir. Normalden farklı seyir gösteren veyahut uzun süreli, günlük yaşantınızın aksamasına sebep olan belirtileriniz hastaneye gidilmesi gerektiğini ifade etmektedir. Bunlar önemli rahatsızlıklar olarak düşünülmelidir.

Önemsiz rahatsızlıklar ise önemli olanlara kıyasla geçici rahatsızlıklar olarak nitelendirilebilir. Örneğin, duygusal bir durumun sizi etkilemesi de ruhunuz için bir rahatsızlık olabilmektedir. Rahatsızlığın kaynağını bilerek bunu kendiniz hallettiğiniz takdirde önemsiz bir rahatsızlık olarak düşünülebilmektedir. Eğer mevcut rahatsızlığınızı halledemez ve bu sizin için büyük bir sorun haline gelirse o zaman bu rahatsızlık da sizin için önemli olan rahatsızlıklar arasında düşünülmesi gerekmektedir. Bu noktada hastaneye gitmeniz rahatsızlığınızı düzeltmede yardımcı olacaktır.

Bahanelerin Sizi Durdurması

Rahatsızlığınızın önemli olup olmadığını öznelliğinizden sıyrılıp belirlemiş olsanız dahi sizi hastaneye gitmeyi engelleyen bahaneleriniz olabilmektedir. Ve bazen bu bahanelere çevrenin söylemleri de eklenebilmektedir. Bu bahane ve söylemler ileride sizde yeni rahatsızlıkları çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu sebepten rahatsızlığınızın en başta çözüme ulaştırılması önem arz etmektedir. Rahatsızlığınızın önemli olup olmadığını belirlemelisiniz.

Önemli olduğunu düşünüyorsanız bahanelerin sizi durdurmasına izin vermeyerek kendiniz için hastaneye gitmelisiniz. Şimdi tedavi olmanızın önüne geçerek sizi durduran bahaneler ileride dönüşü olmayan bir yola girmenize sebep olabilmektedir. Bu durum da beraberinde pişmanlığı getirmektedir. Bu noktada yapılacak en doğru adım bahane ve söylemlerden sıyrılıp tedavinizi gerçekleştirmenizdir.

“Sağlıklı Olmak İçin Düzenli Check-Up” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Sağlıklı Olmak İçin Düzenli Check-Up

Cevap Bırakın