Hipotansiyon Nedir, Tansiyon Düşmesi Neden Olur?

Hipotansiyon Nedir, Tansiyon Düşmesi Neden Olur? Her insan, yaşamı boyunca en az 1 kere ani tansiyon düşme sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Uzanır durumda iken ayağa kalmak istediğinizde başınız birde dönüyor, kendinizi iyi hissetmiyorsanız bu durumun temel nedeni ani tansiyon düşüklüğüdür. Bu gibi durumlarla sık karşılaşan kişiler uzman kontrolüne gittiklerinde hipotansiyon teşhisi konulduğu görülmektedir. Hipotansiyon Nedir? Sorusunun cevabı ile tansiyon düşme sorununun nedenlerini açıklamaya çalışacağız.

Hipotansiyon Nedir, Tansiyon Düşmesi Neden Olur?

Hipotansiyon Nedir, Tansiyon Düşmesi Neden Olur?

Hipotansiyon Nedir, Tansiyon Düşmesi Neden Olur?

Tansiyon Düşmesi

Halk arasında ani tansiyon düşmesi olarak bilinen hipotansiyon, cihazlar ile ölçüm yapıldığında büyük tansiyonun 9’dan, küçük tansiyonun ise sürekli olarak 6’nın altına düşme durumlarında konulan bir teşhistir. Bu durumun temel nedenini şu şekilde açıklayabiliriz; özellikle yaz ayları içerisinde yeterli miktarda su tüketmeyen, beslenme dengesinde düzensizlikler meydana getiren kişilerde ani tansiyon durumu görülmektedir. Bazı durumlarda gebelik döneminde de kadınların dönemsel olarak tansiyon düşmesi meydana geldiği görülmüştür.

Tansiyon Düşmesi Nedenleri

Sağlıklı bir vücuda sahip kişilerde de anlık olarak meydana gelebilen hipotansiyon, çoğu zaman tedavi gerektirmemektedir. Her düşük çıkan tansiyon sonucunun da bu hastalık ile bağdaştırılmaması gerekildiğini, bu hastalığın teşhisi yapılabilmesi için göz kararması ve çarpıntı gibi hislerin meydana gelmesi gerekmektedir. Bu yazımızda hipotansiyon nedenleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

  • Aşırı terleme sonucunda vücudun çok fazla su tüketimi yapması tansiyon düşüşüne neden olur.
  • İshal, kusma gibi durumlarda vücudun çok fazla su ve su bazlı besin maddeleri kaybettiği gözlemlenmiştir. Kaybedilen suyun kazanılamaması tansiyonun düşmesine neden olur.
  • Demir eksikliği nedeni ile kan üretiminde yavaşlamalar olduğunu, bu durumun da tansiyon düşmesine neden olduğu gözlemlenmiştir.
  • Tiroit bezleri hormonlardan sorumlu olmasından dolayı yeteri kadar çalışmaması durumunda tansiyon düşüm durumu meydana gelmektedir.

Hipotansiyon Tedavisi

 Eğer tansiyon ölçüm sırasında sürekli olarak düşük değerler alıyorsanız kesinlikle bir uzman kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda uygulanacak tedavilerden bahsedecek olursak;

  • Vücudun yeteri oranda su alımı yapmaması tansiyon düşüklüğü hastalığının meydana gelmesine neden olmakta. Aksi bir durum yoksa günde en az 10 su bardağı su içmeniz gerekmekte.
  • Tuz tüketimi tamamen kesilmeli ya da günlük 2 grama düşürülmelidir.
  • Her gün düzenli olarak en az 2 porsiyon meyve tüketimi yapılmalıdır.
  • Yemekler kesinlikle karbonhidrat oranı azaltılmış besinlerden oluşturulmalıdır. Bu gibi durumlara dikkat edilmemesi durumunda tansiyon probleminiz kesinlikle düzene girmeyecektir.

Cevap Bırakın