İnsan Sağlığına Faydalı Olan Besinler

İnsan Sağlığına Faydalı Olan Besinler

Her geçen gün çağın gelişmesiyle birlikte insanların beslenme alışkanlıkları da değişiyor. Organik besinlere olan ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Tıp her geçen gün gelişse de hastalıklar çoğalıyor. İnsanların hastalıklara yakalanmaması için beslenme düzenlerini ve tükettiği besinleri mutlaka gözden geçirmesi gerekmektedir. Dışarıdan yemek yeme alışkanlıkları azaltılmalı ve daha sağlıklı beslenilmelidir. İnsan sağlığının korunmasında oldukça faydalı olan besinler sık sık tüketilmelidir.

Sağlıklı Vücut İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir?

Sağlık için tüketilmesi gereken besinlerin en başında su gelmektedir. Her insan günde mutlaka 2 litre su tüketmelidir. Diğer yandan balığın faydaları oldukça fazladır. Özellikle somon balığı kalbi koruyarak bireylerin ruh halini de düzenlemektedir. İnsanlık tarihinde her zaman varlığını sürdüren kırmızı et ise gerektiği kadar tüketildiğinde kanser hücrelerinin oluşmasını engellemektedir. İnsan vücudu için önemli bir yere sahip olan diğer bir besin ise fındıktır. Fındık içerdiği organik yağlarla kalbi besleyerek kalp krizini önlemektedir. Her gün bir avuç tüketildiği takdirde kalp krizi riskini yüzde 50 oranında azalttığı bilinmektedir. Hayvansal gıdalardan biri olan yumurta, insanlık tarihinin belki de en faydalı besinlerinden birisidir. Yumurta protein bakımından oldukça güçlü bir besindir ve göz sağlığı açısından önemlidir.

Tüketilmesi gereken diğer bir madde ise mantardır. Mantar içerisindeki antioksidanlar sayesinde adeta vücudu temizleme görevi yapmaktadır. Hemen hemen bütün kanser çeşitlerini önlediği bilinmektedir. Kalsiyum oranı oldukça yüksek olan yoğurt, mükemmel bir besin maddesidir ve sindirim sistemini oldukça güçlendirmekte. İçerisinde bulunan asit laktik bakterileriyle sindirim sistemini düzene sokan ve bağırsak duvarlarını güçlendiren kefir ise her insanın tüketmesi gereken besin maddesidir.

Beyin ve Hafıza Sağlığı İçin Hangi Besinler?

Somon balığının içindeki omega-3, beyni güçlendirerek hafızayı da tazelemekte. Diğer yandan antiviral olan zerdeçal Alzheimer, hastalığının oluşmasını engellemek için mükemmel bir doğa harikası besindir. Tabi ki beyin sağlığı denilince akla ceviz gelmektedir. Ceviz tüketen kişilerin hafızalarının güçlendiği kanıtlanmıştır. Bu besinleri düzenli olarak tüketen kişilerde hasta olma oranının oldukça düşük olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

 

Cevap Bırakın