İnsanların Sağlığını Kötü Etkileyen Hormonlu Yiyecekler

İnsanların Sağlığını Kötü Etkileyen Hormonlu Yiyecekler- Hormonlarınızı göremeyebilirsiniz, ancak vücudumuzun nasıl çalıştığını sürekli olarak oynarlar; Onlar, kan dolaşımımız yoluyla, vücuttaki her organ ve dokuya giden kimyasal habercilerdir. Yağ depolama, cinsiyet tahriki, enerji seviyeleri, genel sağlık durumu, beyin sağlığı ve diğer hayati fonksiyonları barındırır. Sağlığınız ve formunuzda daha iyi bir kavrayış elde etmenize yardımcı olmak için sağlığınız üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan beş hormon ve bunları kontrol etmek için neler yapabileceğinizi vurguladık.

İnsanların Sağlığını Kötü Etkileyen Hormonlu Yiyecekler

Testosteron

Ağırlık odasında belki de en çok bilinen ve istenen hormonlardan biri olan testosteron, erkekler için sadece önemli değildir. Kadınlarda çok daha düşük seviyelerde de var. Hormon erkeklerde testisler tarafından ve kadınlarda yumurtalıklarda çok daha küçük dozlarda salgılanır. Doğru miktarlarda, testosteron, kas kütlesini ve gücünü arttırmaya yardımcı olabilir ve beyin fonksiyonunu arttırabilir. Examine.com’daki Tıbbi Direktör Dr.

Spencer Nadolsky’ye göre, düşük seviyeler zararlı olabilir. “Bulduğumuz şey, sağlıksız bireylerin testosteronun daha düşük olması… yaşlandıkça kötü etkileri olabilir” diyor Dr. Nadolsky. Bu olumsuz değişiklikler, azaltılmış bir cinsiyet tahribatı, daha yüksek bir yağ depolaması ve artmış kardiyovasküler hastalık riski olabilir.

Büyüme hormonu

Eğer hiç bir zaman kas veya güç kazanmaya çalışmış olsaydınız, büyüme hormonu hakkında duymuşsunuzdur. Hipofiz bezi tarafından yapılan bu hormon, testosteron ile el ele gider. Doğru miktarlarda, büyüme hormonu kas kütlesini arttırmaya ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olur. Yaşlanan erkeklerin çoğu kez tam tersi etkiden dolayı, büyüme hormonu anti-aging hormonu olarak düşünülür. Yiyecek içinde almaktansa uyku ile desteklenmesi gerekir.

Estrojen

Normalde kadına yönelik bir hormon olarak düşünülen östrojen, aslında erkeklerde de mevcuttur (çok daha düşük seviyelerde de olsa). Düzenli seviyelerde, östrojen dişi üreme döngülerini düzenlemeye yardımcı olur. Erkeklerde Dr. Nadolsky, östrojenin cinsel yolla ilerlemede önemli olduğunu tespit eder. Egzersizle ilgili olduğu gibi, bazı çalışmalar östrojenin kas iyileşmesini ve beyin sağlığını etkileyebileceğini belirtmektedir. Bu faydalar doğrulanmazken, bildiğimiz bir şey östrojen seviyelerinin yağın vücutta nasıl saklandığını etkileyebileceğidir. Aşırı yağ dokusu hem erkeklerde hem de kadınlarda zararlı bir yan etki sebebi olabilir.

İnsülin

İnsanların Sağlığını Kötü Etkileyen Hormonlu Yiyecekler

İnsanların Sağlığını Kötü Etkileyen Hormonlu Yiyecekler

Diyabetin rolü için iyi bilinir, insülin genellikle kötü bir rap alır. Ancak metabolizmada büyük rol oynar. İnsülin anabolik bir hormondur, yani vücudun karmaşık moleküller oluşturmasına yardımcı olur. Nasıl çalışır: Gün içinde yediğinizde, yiyeceklerdeki karbonhidratlar kan akışınıza girer. Vücut daha sonra kan şekerini (glikoz olarak adlandırılır) almak için hücrelerini açan insülin salgılar. Hücreler, sırayla, kan şekerini kontrol altında tutarken enerji depolarını oluşturabilirler.

Tehlike, kötü beslenme alışkanlıklarıyla ortaya çıkabilecek aşırı salımlı insülin ile birlikte gelir. Bu durumda, vücudumuzun serbest bırakılması insülin direncini geliştirebilir, yani hücreler insüline karşı hassas değildir. Bir yemekten sonra kan şekerini temizlemek için vücudumuzun daha fazla insülin salması gerekir. Bu kısır döngü, tip II diyabetlere yol açabilir.

Kortizol

Kortizol stres zamanlarında enerji seviyelerini kontrol eder. Uzun zaman önce, bu “stres” dönemleri bir aslandan kurtulmuş veya bir kurt sürüsünden kurtulmuş olabilir. Şimdi, insan için stres genellikle trafikte oturmaktan veya işte buluşmak için zor bir süreye sahip olmanın bir sonucudur. Yine de bedenlerimiz kortizole aynı şekilde cevap verir. Stres dönemleri vücudun proteinleri parçalamasına ve glikozun kan dolaşımına bırakılmasına neden olur. Artan enerji miktarları, tehlikeden kaçmamıza veya aşırı çaba sarf etmemize yardımcı olmak içindir. Kortizol sivri yoğun egzersiz sırasında da yaşanabilir ve egzersiz seansı devam ederken yükselmeye devam eder.

Cevap Bırakın