Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeği, kabak bitkisinin içerisindeki çekirdeklerin çıkartıldıktan sonra kurutulması sonucu oluşan bir besindir. Bu besin hem çiğ bir şekilde, hem de yağı çıkartılarak kullanılır. Kabak çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez. Kabak çekirdeği, çinko, demir, magnezyum ve omega 3 bakımından zengindir. Vücudumuz bu minerallere ihtiyaç duymaktadır. Bu minerallerin eksikliği sağlımızı olumsuz etkilediği için bu eksikliği gidermek gerekir. Kabak çekirdeği bu ihtiyacın bir kısmını karşılamaktadır.

Bunun yanı sıra kilo vermede etkili bir besindir. Protein bakımından zengin olduğun için kişiyi tok tutmakta ve yeme isteğini azaltmaktadır. İçeriğindeki amino grup asitler uykuyu düzenlemekte ve daha kaliteli bir uykuyu sağlamaktadır. Prostat kanserine ve birçok kanser türüne yakalanmanın riskini azaltırken, menopoz belirtilerini de azalmaktadır. Bağırsak parazitlerinin düşürülmesine, bağırsakların düzgün çalışmasına fayda sağlar. Kalp sağlını korumanın yanında bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi de vardır. Besin olarak kullanılırken dikkat edilmesi gereken nokta kabak çekirdeğinin kalorisinin fazla olmasıdır. Bu nedenle günlük bir avuç kabak çekirdeği tüketilmesi yeterlidir. Daha fazlası kilo artışına neden olabilir.

Kabak çekirdeği yağı ise içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde saç ve cilt bakımında kullanılır. Cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır. Lekelerin üzerinde kullanıldığında lekelerin azalmasını sağlar. İltihap önleyici özelliği vardır. Kırışıklıkların azalmasını sağlar. İçeriğindeki e vitamini hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Kabak çekirdeği yağının kullanım şekli 2 türlüdür. Krem olarak haricen kullanılabilirken, dâhili olarak ağız yoluyla yutularak da kullanılabilir. 1 çay kaşığı kabak çekirdeği yağı yutmak yeterlidir.

Yukarıda sayılan faydalar, kabak çekirdeğinin faydalarından sadece bazılarıdır. Daha birçok faydası bulunan kabak çekirdeğinin her gün tüketilmesi herhangi bir zararlı etkiye neden olmaz. Bu nedenle önerilen miktarda tüketilen kabak çekirdeği ve yağı ruhsal ve fiziksel sağlığınıza çok iyi gelecektir.

Cevap Bırakın