Kadınlarda En Çok Rastlanan Kanser Türü

Kadınlarda En Çok Rastlanan Kanser Türü

Çağımızın en korkulan hastalıklarından kanser vakaları gün geçtikçe artmakta. Sağlık sektöründe kanserin neden oluştuğuna dair kesin bulguların var olmayışı bu hastalıkların önlenmesine yönelik çalışmalarında yapılmasını kısıtlamaktadır. Etmenleri arasında özellikle sigara, alkol tüketimi ilk sırada belirtilse de stres, yorgunluk, aşırı üzüntü gibi durumlarında tetikleyici olabildiği varsayılmaktadır.

 Kadınların En Fala Yakalandıkları Kanser Türleri

Kadınların en sık yakalandıkları kanser türlerinin başında meme kanseri gelmektedir. Meme kanserine yakalanma riski yüksek olmasına rağmen ölüm riski diğer kanser türlerine göre daha düşüktür.

Erkekler arasında da yaygın olarak görülen kolon kanser kadınlarında sık yakalandığı bir türdür. Dışkıda kan olması, nedensiz kilo verilmesi, ishal ve kabızlık durumlarının sıklıkla yaşanması halsizlik ve yorgunluğun artması gibi durumlar kanseri işaret edebilecek belirtilerdir. Bu nedenle bu tarz belirtilerin başlamasıyla doktora başvurulması erken teşhis için önemlidir.

Yumurtalık ve rahim kanseri, tıp dilinde Jinekolojik kanser olarak gruplandırılan bu iki kanser türü de kadınların en sık yakalandıkları türlerdendir. Adetlerin düzensiz olması, aşırı ve nedensiz kilo kayıpları, vajinal salgıda meydana gelen değişimler, halsizlik halinin sürekli olması gibi belirtiler bu kanser türüne işaret edebilmektedir.

Sigara tüketimi fazla olan kadınlarda en sık görülen bir diğer kanser ise akciğer kanseridir. Kanser türleri içinde ne tehlikelisi olarak belirtilen akciğer kanserine yakalanma oranı ve ölüm oranı yüksektir.

 Kanserden Korunmanın Yolları

Kansere yakalanmamak için kadınların almaları gereken en temel önlem düzenli olarak kadın doğum ve genel cerrahi kontrollerini yaptırmaktır. Meme kanseri ve jinekolojik kanser türlerine yakalanma riski bu şekilde azalacağı gibi kanserin başlangıç aşamasında erken teşhis edilmesi ve tedaviye başlanması açısından da doktor kontrolleri önemlidir. Beslenmeye dikkat edilmesi ve hareketsiz bir yaşamdan uzak kalınması da kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

Cevap Bırakın