Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Tıp literatüründe Hematüri olarak bulunan idrardan kan gelmesi durumu, özellikle kadınlarda sıklıkla karşılaşılan bir olaydır. Bu yüzden de kan ve kan pıhtısı şeklinde gelebilecek olan idrarda, bazı rahatsızlıkların belirtileri görülebilir. Kanda idrar görünmesi durumunda yapılacak ilk işlem, uzman doktora gitmek olmalıdır. Böylece bu durumun asıl sebebine daha doğru bir şekilde ulaşılacaktır.

İdrardan Neden Kan Gelir?

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi

Kadınlarda görülen idrardan kan gelmesi durumu, bu yüzden birçok sebebi içerisinde barındırır. Bu sebepler sadece bir konudan ibaret değildir. Tek bir sebepten dolayı kan gelme durumu olabilir veya farklı sebepler aynı anda görülmüş olabilir. Bu sebeplerden bir tanesini bile bünyesinde barındıran kadınların, dikkatlice konunun üzerine gitmeleri gerekir. Aşağıdaki listede kadınların idrarından kan gelmesine sebep olan birçok sebep açıklanmıştır:

Kadınlarda İdrardan Kan Gelmesi Nedenleri

  • İdrar yolu enfeksiyonu: İdrar yollarında bulunan enfeksiyonlar yüzünden, idrardan kan gelmesine sebep olacaktır. Çünkü idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlar yüzünden doku hasarları ortaya çıkacaktır. Bu hasarların içerisine bakteriler istilada bulunur. Böbreklere kadar ulaşacak bu tehlikeler, idrar yollarında kan görülmesine sebep olacaktır. Tedavisi antibiyotik ile gerçekleştirilebilir.
  • Böbrek taşı: Kalsiyum, oksalat ve fosfattan oluşan küçük kimyasal maddeler, böbrek taşlarını oluşturan bileşenlerdir. Bu maddelerin oluşturduğu taşlar, ciddi şekilde ağrılara ve rahatsızlıklara sebep olacaklardır. Kadınlar taşın küçük olduğu durumda su içerek bu taşları düşürebilir. Taşların uzun süre böbreklerde kalması durumunda, idrar yollarında ciddi kanamalar meydana gelecektir. Böbrekteki taşlardan büyük olanları ise kırılarak veya ameliyat yöntemiyle alınarak, sorun çözülür.
  • İlaçların yan etkisi: Bazı ağrı kesici ilaçlarda, kanser ve psikiyatri tedavisi sağlayan ilaçlarda yan etkilerden en önemlisi; kanda idrar görünmesidir. Bu yüzden kadınların ilaçları içerken yan etkilerine de hakim olmaları gerekmektedir.
  • Yoğun cinsel aktivite: Kadınların çok aktif bir cinsel hayatları varsa, bu durumda bazı dönemlerde idrardan kan gelinmesi durumuna rastlanılması mümkündür. Böyle bir belirti görüldüğünde cinsel aktivitelere bir süre ara verilmeli ve vajinanın bir süre dinlenmeye bırakılması gerekmektedir. Bu sayede idrarda görülecek kan olayında, belirli bir miktarda azalma yaşanacaktır.

Cevap Bırakın