Kalsiyumun Sağlık Açısından Faydaları

Kalsiyumun Sağlık Açısından Faydaları

Kalsiyumun Sağlık Açısından Faydaları

Kalsiyumun Sağlık Açısından Faydaları

Kalsiyum ve Sağlık

Kalsiyum, yetişkin bir insanın vücudunda 1.2 kg kadar bulunan ve vücut ağırlığının yaklaşık %2’sini oluşturan toprak alkali bir elementtir. Kalsiyumun büyük çoğunluğu kemik ve dişlerin yapısında, bir miktarı yumuşak dokularda, az miktarı da vücut sıvılarında bulunmaktadır. Besinler ile alınan kalsiyumun ancak %30-40’ı emilir, emilmeyen kısmı da vücuttan atılır. Süt ve süt ürünleri başta olmak üzere, lahana, brokoli gibi sebzeler, narenciye suları, maden suları, kemikli konserve balıklar zengin kalsiyum kaynaklarıdır.

Sağlığımız için Neden Kalsiyum?

Bilim adamları kalsiyumun faydaları ile ilgili çok sayıda çalışma yapmaktadır. Kalp, sinirler ve kan pıhtılaşma sistemlerinin çalışmasında etkin rol oynaması, kalsiyumun sağlığa yararları arasında sayılabilir. Kalsiyum, düşük kalsiyum seviyelerinin tedavisi ve önlenmesi, osteoporoz (genellikle orta yaş üzeri kadınlarda görülen düşük kemik yoğunluğuna bağlı zayıf kemikler), rikets (çocuklarda kemik yumuşaması) ve osteomalazi (ağrılı kemik yumuşaması hastalığı) dahil olmak üzere ortaya çıkan kemik rahatsızlıklarında önem taşımaktadır. Kalsiyum, ayrıca, adet öncesi sendromu (PMS), gebelikte kalsiyum eksikliğine bağlı bacak krampları, gebelikte yüksek tansiyon (pre-eklampsi), kolon ve rektal kanser riskini azaltmada da kullanılır.

Bağırsak by-pass cerrahisi, yüksek kolesterol, Lyme hastalığı, çocuklarda yüksek florit seviyelerini azaltmak için kalsiyum kullanılması tavsiye edilir. Yüksek kurşun seviyelerini azaltmak için de kalsiyum kullanılır. Vücutta kalsiyum eksikliği ciddi sağlık problemlerine sebep olmaktadır.

Vücutta Nasıl Fayda Gösterir?

Kemikler ve dişler insan vücudunda % 99 oranında kalsiyum içerir. Kalsiyum ayrıca kan, kas ve diğer dokularda bulunur. Kemiklerde kalsiyum gerektiğinde vücuda bırakılabilen bir rezerv olarak kullanılabilir. Kadınlarda yaş aldıkça azalan östrojen seviyelerine bağlı olarak kalsiyum emilimi azalmaktadır. Kemiklerin düzgünce yapılandırılmasında önemlidir. Ekstra kalsiyum almak kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur.

Cevap Bırakın