Kanser Hastalığını Yenmek İçin Sağlıklı Yiyecekler

Bilindiği üzere pek çok çeşidi bulunan kanser hastalığını yenmek için verilen ilaçların yanı sıra doğal yollara da başvurulmalıdır. Kanser hastalığını önlemek adına tüketilmesi gereken birçok yiyecek bulunmakta. Bunları birkaç başlık altında kategorize edebiliriz.

Kanser Hastalığını Yenmek İçin Sağlıklı Yiyecekler

Kanser Hastalığını Yenmek İçin Sağlıklı Yiyecekler

Kanser Hastalığını Yenmek İçin Sağlıklı Yiyecekler

Meyveler

Birçok meyvenin kanser hastalığını yenmeye yardımcı olduğu biliniyor. Bunlara örnek verecek olursak, elma, kiraz, böğürtlen diyebiliriz. Elmanın kanser hastalığındaki rolü, içeriğinde bulunan bol kuarsetinden dolayı kanser tedavisinde, kanserden korunmada oldukça yararlıdır. Bu sebeple kanser hastaları günde en az iki elma tüketmelidir. Böğürtlen, içerdiği eliagic asit dolayısıyla kanserli hücrelerin ölmesini sağlar. Kiraz, flavon denen bir madde bulundurduğundan kanser oluşumunu ve kanserin ilerlemesini engeller. Özellikle meme, cilt, akciğer ve karaciğer kanser tiplerinde önemli bir etkisi bulunur.

Sebzeler

Meyvelerin yanı sıra sebzelerin de kanser hastalığını yenmede önemli bir rolü vardır. Bunlar: turp, kırmızıbiber, brokoli, lahana, domates, havuç, ıspanak, soğan.

Turp, özellikle meme kanserinden korur ve akciğer kanseri riskini de azaltır. Kırmızıbiber, içerdiği C vitamininden dolayı kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Bağışıklık sistemini de güçlendirir. Brokoli, birçok açıdan çok zengin bir sebzedir. Lif ve kalsiyum açısından da zengin olan brokoli, bağırsak, mesane ve meme kanserlerinden korur. Havuç, barındırdığı betakaroten maddesi dolayısıyla ağız, yemek borusu ve mide kanserinde koruyucu etkileri bulunur. Lahana, meme ve rahim kanserinde koruyucu etkiye sahiptir. Kanserli hücrelerin yayılmasını önleyen karoten maddesini içerir. Soğan, bağışıklık sistemini güçlendirir. Alliçin ve sülfür içerdiğinden mide ve bağırsak kanserine karşıdır.

Bazı Ot ve Baharatlar

Kanseri yenmek için bazı ot ve baharatlardan da yardım alabiliriz.

Bunlar: kimyon, zerdeçal, çörek otu, keten tohumu… Tek tek ne gibi etkileri olduğuna bakacak olursak:

Zerdeçal, kanseri yenmek için güçlü bir doğal üründür. Kanserin dağılmasına yardımcı olur ve kanser hücrelerini ölmeye zorlar. Ayrıca birçok kanser türünde de tümörlü hücrelerin büyümesini engeller.

“Zerdeçal Bitkisinin Vücut Sağlığına Katkıları” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Zerdeçal Bitkisinin Vücut Sağlığına Katkıları

Bunlar: akciğer, kolon, karaciğer, mide, meme, yumurtalık, lösemi, beyin.

Keten tohumu, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kanserden korur. Özellikle de bağırsak kanserine karşı koruma sağlar.

Çörek otu, vücutta mikrop veya tümörle mücadele eden hücrelerin sayısının artmasını sağlar. Daha yararlı bir etki almak için çörek otunu öğütüp toz şeklinde tüketin.

Bunlar dışında birkaç yiyecekte kanser hastalığını yenmek için faydalıdır. Bunlar: ay çekirdeği, balık, ceviz.

Balık, omega 3 bakımından zengin olan balık çeşitlerinin halinde kanserden korunabilirsiniz. Meme kanserinin daha çok yayılmasını önler. Bağırsak ve pankreas kanserlerinin büyümesini engeller. Bu besinlerin hasta kişiler tarafından tüketilmesi daha sağlıklı bir hayat geçirmelerine yardımcı olur.

Cevap Bırakın