Karaciğer Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi- Kanımızı kimyasallardan, alkolden ve ilaçlardan temizleyen, kan pıhtılaştırıcı proteinleri üreten, lipoprotein adı verilen özel yağ formları oluşturan, açlık durumunda glikojen depolayan, zedelendiğinde vücutta enfeksiyon riskinin yükseldiği, yüzde yetmişi alınsa dahi kendini hızla onarabilen vücudumuzdaki en karmaşık ve bir o kadar da aktif çalışan organımız; karaciğerimiz… Bu kadar önem arz eden bu organımızın da iyi bakılmadığında tıpkı diğer organlar gibi işlevini yerine getiremeyerek bozulması ve kansere çevirmesi kaçınılmazdır.  Bu kanser türü diğer kanser türlerine oranla daha az rastlanan bir kanser türüdür. En yaygın görülen türü ise “Hepatosellüler Karsinoma”dır. İntrahepatik Kolanjiyokarsinoma ve Hepatoblastoma ise daha nadir görülen kanser türleridir.

Karaciğer Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Kanseri Belirtileri Nedir?

Bu kanser türüne yakalanan hastaların çoğunda erken dönem için herhangi bir belirti söz konusu değilse de hastaların genelinde bazen enfeksiyon ile karıştırılmak ile birlikte; ciltte sararma, kaşıntı, karında şişkinlik,  uzun vadede iştahsızlık, az yemeye rağmen yemek sonrası hissedilen tokluk ve şişkinlik hissi, ateşlenme, gece terlemeleri, karnın sağ üst kısmından başlayıp sırta vuran keskin ağrı, mide bulantısı, kusma, ağrı hassasiyeti, beklenmedik kilo kayıpları,  koyu renkli idrar ve soluk renk gaita ile kendini göstermektedir.

Tanı aşamasında ise doktorunuz sizden ultrason, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme testleri, çeşitli kan testleri ve karaciğer biyopsisi isteyebilmekte ve hastalığa dair kesin tanı bu şekilde koyulmaktadır.

Karaciğer Kanseri Tedavisi

Hastalığın tedavisinde kullanılan yöntemler: Tümör alımı için yapılan ameliyatlar, nakil ameliyatları,  tümöre saf alkol enjekte edilmesi, kanser hücrelerinin ısıtılma ve dondurulması, hastaya kemoterapi, radyasyon tedavisi uygulama ile palyatif bakımdır.

Alkolü kesmek ya da sınırlı kullanma, boya göre orantılı ve sağlıklı bir kiloda kalma, vücudunuza kimyasalları sokmama, dengeli ve düzenli beslenme, yüzde doksana varan koruma sağlayan Hepatit B aşısı yaptırma ile piercing ve dövme yaptıracak iseniz steril ve güvenilir ortamda tek sefer kullanılan iğneler kullanma, cinsel birliktelik esnasında prezervatif kullanma ve Hepatit C aşısı yaptırma gibi önlemler ile karaciğer kanserine yakalanma riskini minimuma indirebilirsiniz.

Cevap Bırakın