Karın Ağrısının Sebepleri; Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın Ağrısının Sebepleri; Karın Ağrısı Neden Olur? Karın ağrısı çoğu zaman günü mahveden bir rahatsızlıktır. Genellikle yakın zamanda yaptığımız bir yanlıştan meydana gelen karın ağrıları kimi zaman kendiliğinden meydana gelebilmekte, bazen kısa sürede geçebildiği gibi bazen ise aşırı şiddetli olup sağlığımızı tehdit edebilmektedir. Karın ağrısının hafif orta olduğu durumlarda uygulayabileceğimiz bazı çözümler olmakla birlikte aşırı ve şiddetli ağrılarda doktor teşhis ve tedavisi geciktirilmemeli, en kısa sürede hastaneye gidilmelidir.

Karın Ağrısının Sebepleri; Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın Ağrısının Sebepleri; Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın Ağrısının Sebepleri; Karın Ağrısı Neden Olur?

Karın ağrısı pek çok zaman yakın zamanda yediğimiz yada uyguladığımız ve sindirim sistemimize zarar veren maddelerden meydana gelebildiği gibi çevre koşulları ve metabolizmaya bağlı durumlardan oluşabilmektedir.

İshal, regl, kabızlık gibi dönemlerde. Aşırı yağ tüketildiği, hazımsızlık olduğu, soğuk-sıcak karışık tüketildiği, uyumsuz yiyecekler tüketildiği zamanlarda yada soğuk algınlığı, bağırsak üşütmesi gibi durumlarda meydana gelebilir.

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir; Karın Ağrısına Doğal Çözümler

1 # Limon Suyu

Hafif asitli yapıya sahip olan limon suyu ve normal su karışımı ile sindirim sisteminizi uyarabilir bağırsaklarınızda biriken posanın ilerlemesine yardımcı olabilir ve ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz. Limon ayrıca vücuttaki toksinleri atarak daha sağlıklı olmanızda yardımcı olur. Bunun için 1 bardak sıcak/ılık suya taze sıktığınız limon suyunu ekleyip içebilirsiniz. Çok acı olması durumunda şeker takviyesi(çok olmadan) yapılabilir. Sabah uyandıktan sonra içmek faydalı olacaktır.

2 # Ballı Su

Bal, bağırsak hareketlerinizi hızlandıracak özelliğe sahiptir. Sindirim problemlerinin meydana getirdiği ağrıyı dindirir. Bal ve ılık su bağırsak sisteminizin hareketlenmesini sağlayarak ağrınıza çare olabilir aynı zamanda kabızlığı da önlemede yardımcıdır.

1 bardak sıcak suyun içerisinde 1 çorba kaşığı balı eriterek içebilirsiniz. Üst madde gibi bu karışımı da uyandıktan sonra yada akşam yatmadan önce tercih edebilirsiniz.

3 # Papatya Çayı

Doğal çayların sindirim sistemindeki kasları gevşetici özelliği bulunur. Bunlardan en işlevseli papatya çayı: karın ve bağırsak kaslarınızı gevşeterek ağrılarınızın dinmesini sağlayacaktır. Papatya çayı içtiğinizde bağırsaklarınıza yapılan baskı azalır ve bağırsaklarınızda oluşan sıkışıklık diner. Bu sayede ağrılarınız da yavaşça azalır.

Bir bardak kaynamış suyun içerisinde 1-2 çay kaşığı kuru papatyayı demledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Ailecek de içebilir ve aile bireylerini de sağlıklı bir yaşama davet edebilirsiniz.

4 # Keten Tohumu

Kalsiyum, demir, magnezyum, vitamin, omega-3 gibi, kısaca vücudunuzun daha sağlıklı olması için gereken tüm faydalı parçacıkları içeren keten tohumu, karın ağrınız için de bire birdir. Aynı zamanda içerisinde barındırdığı bol miktarda lif de kabızlık ve karın ağrısının önüne geçmede yardımcı olacaktır.

Bir bardak suya bir yemek kaşığı keten tohumu ekleyin, keten tohumunun öğütülmüş ve ezilmiş olduğundan emin olun. Suyunuzu iki ila üç saat bekletin ki suya keten tohumunun faydaları karışabilsin. Geceleri içip güzel bir uykuya geçmeniz şartıyla sabah daha sağlıklı uyanacaksınız.

5 # Hint Yağı

Dünyadaki pek çok yağ çeşidi insan vücudu için faydalıdır, kimi yağlar kıl köklerinin güçlenmesinde, kimi yağlar cilt bakımında kimi yağlar ise iç vücut dengesinde kullanılır. Hint yağı da kabız olduğunuzda ve karnınız ağrıdığında kullanabileceğiniz bir yağ türüdür. Ağızdan alınarak kullanılır ancak çok kullanımı ve uzun süreli kullanımında zarar verebilir. Bu nedenle günde 1-2 çay kaşığı geçirilmemeli, 2-3 günün ardından da kullanım sürdürülmemelidir. Herhangi bir yan etki görülmesi durumunda  hemen doktora başvurulmalıdır. Eğer yağı almakta zorlanıyorsanız su yada farklı bir içecekle seyreltmeyi deneyebilirsiniz.

6 # Yoğurt

Şiddetli ağrı ve kabızlık durumlarında yoğurt kullanmanız ağrılarınızı dindirebilir. Yoğurt bağırsak astarını temizleyerek sindirilemeyen malzemenin birikmesini engelleyici görev yapar. Yoğurdun düzenli tüketimi sindirimi düzenleyeceği gibi sağlık açısından da önem arz eder. Kefir de yoğurt gibi sindirim sistemi ve bağırsakları düzenlemede etkili bir maddedir.

Tercihlerinizde yoğurdun organik olanlarını tercih etmeniz daha faydalı olacaktır, ayrıca diyet yapıyorsanız yoğurdu da bir parçası haline getirebilirsiniz.

7 # incir

İncir içerisinde bulunan yüksek lif oranıyla sindiriminize yardımcı olacaktır. Bir gece önceden 1 kase suda ıslattığınız kuru incirleri ertesi gün yiyebilirsiniz. Aşırıya kaçmamanız sağlığınız açısından önemli olacaktır.

8 # Pekmezli Su

Kansızlık gibi rahatsızlıkların yanı sıra sağlığa faydasıyla bilinen pekmez, su ile karıştırılarak tüketildiğinde sindirim sisteminizde oluşan rahatsızlıkların yanı sıra karın ağrınızın da geçmesinde etkili olacaktır.

Bir tatlı kaşığı pekmezi önceden koyduğunuz bir bardak sıcak suyun içerisinde karıştırıp meyve suyu kıvamına getirerek içebilirsiniz. Günde 1-2 kez bu karışımı tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

9 # Diğer Önlem ve Tedaviler

Sindirim sistemimiz vücudumuzun aksaksız çalışması için en önemli organları barındıran kısımlardan biridir. Vücudumuzun sağlığını korumak her zaman motivasyonumuzu yüksek tutacak, iş ve günlük hayatımızda bize fayda sağlayacaktır.

Sindirim sisteminizi sağlıklı tutmak için üstteki tavsiyeleri henüz rahatsız olmadan da uygulayabileceğiniz gibi, zencefil çayı, nane çayı gibi doğal bitki çaylarını düzenli tüketebilir. Soğuktan ve enfeksiyonlardan olabildiğince uzak durabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi de karın ağrısı için olası bir çözümdür, bal elma sirkesi ve su karıştırılarak az ve yavaş tüketilir. Ancak çok tercih edilmez. Aynı şekilde ağrıyan bölgeye yerleştirilecek bir sıcak su torbası, yoksa sıcak bir battaniye yada sıcak bir bez de kasların gevşemesine yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığı ve türevi hastalıkları önceden önlemek için de ayaklarımızı sıcak tutmalıyız.

Aynı şekilde muz, elma gibi lifli gıdalar da sindirim sisteminiz için faydalı olacaktır.

Kadınlara özel ağrılar için civanperçemi çayı etkili olacaktır.

Ayrıca vücudumuzun daimi sağlığı için düzenli aralıklarla doktora uğramayı ihmal etmemeliyiz.

Tüm bu çözüm önerileri basit ağrılar için olmakla birlikte, vücudumuz için hangi ağrının kronik ve zararlı olduğunu anlamalı, tehlikeli durumlarda zaman kaybetmeden doktora görünmeliyiz. Bazı ağrılar bu durumların haricinde, iç organ hastalıkları sebebiyle ya da zehirlenme, enfeksiyon gibi sebeplerle yada mide veya bağırsakla alakası olmayan sebeplerle olabilir. Bazı ağrılar erken teşhis olmadığında büyük sonuçlara yol açabilir. Her halükarda doktora görünmek sizin için bir adım önde olmak demektir.

Cevap Bırakın