Kemoterapinin Vücut Sağlığına Etkileri Nedir?

Kemoterapinin Vücut Sağlığına Etkileri Nedir? Kemoterapi, tümör tedavisinde cerrahi operasyon ve radyoterapi (ışın tedavisi) ile birlikte kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir. Kemoterapötik ilaçlar, kanser hücrelerinin sürekli büyüyüp çoğalmasını önleyerek onları yok etmeyi amaçlar. Ancak kemoterapinin vücut sağlığı üzerinde olumsuz etkileri de vardır.

Kemoterapinin Vücut Sağlığına Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Kemoterapinin Vücut Sağlığına Etkileri Nedir?

Kemoterapinin Vücut Sağlığına Etkileri Nedir?

Kemoterapi ilaçları tümör hücrelerine hasar verirken, aynı zamanda sağlıklı vücut hücrelerine de zarar verir. Bu zarardan en fazla etkilenen hücreler, vücudumuzda hızla bölünen kemik iliği hücreleri, mide-bağırsak sisteminde yer alan hücreler ve saç kökü hücreleridir. Bu nedenle en sık rastlanan yan etkiler yorgunluk, mide bulantısı, saç dökülmesi ve kusmadır. Yan etkiler, kullanılan kemoterapi ilaçlarına karşı vücudun göstermiş olduğu tepkidir. Bu sebepten dolayı kemoterapi, bireylerde farklı yan etkilerle kendini gösterebilir.

Bir diğer önemli yan etki ise enfeksiyon riskidir. Kemoterapi, vücudun hastalıklara karşı direncini oluşturan bağışıklık sistemi üzerine olumsuz bir etkiye sahiptir. Kemoterapi alındığı dönemlerde hastalar, hastalık yapıcı ajanlara (mikroplar, virüsler, bakteriler vb.) karşı savunmasız hale gelirler. Bu nedenle kemoterapi alan bireyler kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır. Kanama kemoterapi alan bireylerin karşılaştığı yan etkilerden biridir. Kemoterapi ilaçları, kanın pıhtılaşma sisteminde sorunlara yol açabilir. Bu nedenle bireylerin kanamaya eğilimleri artar.

Kemoterapi ilaçları genellikle cinsel yaşamı etkilemez. Ancak bazı kemoterapi ilaçları alan bireylerin cinsel isteklerinde artma ya da azalma görülebilir. Eşlerin “kanseri buluşma riski” gibi yanlış düşünceleri cinsel ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak kanserin bulaşma riskinin olmadığı unutulmamalıdır.

Kemoterapi Sırasında Hamilelik

Kemoterapi ilaçları hem erkekte hem de kadında çocuk yapma yeteneğini ortadan kaldırabilir. Kemoterapi sırasında kadın hamile kalabilir. Bazı kemoterapi ilaçları anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle kemoterapi alan bireylerin hamilelik planları varsa mutlaka doktora danışması gereklidir.

Kemoterapinin Kas Ve Sinir Sistemine Etkisi

Bazı kemoterapi ilaçları sinir sistemi üzerinde olumsuz etki göstererek eller ve ayaklarda, özellikle parmaklarda uyuşukluk, yanma, karıncalanma, his kaybı ve kuvvetsizlik gibi etkiler yapabilir. Bazen bireyler denge kaybı, eklem ağrıları, karın ağrısı, kabızlık gibi etkilerle de karşılaşabilirler. Bu etkiler rahatsızlık verici olsalar da, genel olarak kemoterapi tedavisi sona erdikten sonra ortadan kaybolurlar.

Kemoterapinin Cilt Ve Tırnaklara Etkisi

Kemoterapi alınan dönemlerde sık görülmese de kızarma, kaşınma, kuruluk ve sivilce gibi cilt problemleri ortaya çıkabilir. Tırnakların zayıflaması nedeniyle kırılmalar, renginden değişiklikler ve üzerinde çizgilenmeler görülebilir. Bu dönemde güneşten mümkün olduğunca uzak durulmalı ve cilt bakımına önem verilmelidir.

Cevap Bırakın