Kolesterol Belirtileri Nelerdir, Neden Yükselir?

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Neden Yükselir? Vücut sisteminde, her organın farklı bir görevi bulunmaktadır. Bu yüzden otomatik şekilde çalışan sistemler, bozulduklarında bazı semptomları ortaya çıkartmaktadır. Karaciğer de vücuttaki görevi en değişilmez organlardan bir tanesidir. Karaciğer tarafından üretilen yağa benzer, mum dokudaki bir madde olan kolesterol, kanda bulunan bir etkendir.

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Neden Yükselir?

Kolesterol Belirtileri Nelerdir, Neden Yükselir?

Kolesterol Belirtileri Nelerdir, Neden Yükselir?

Kolesterol, vücutta kesinlikle olması gereken bir maddedir. Ayrıca kolesterolün vücutta birçok farklı görevi de bulunmaktadır. Vücutta safra asidi oluşması için, D vitaminin üretilmesi ve hormonların salgılanması için kolesterole ihtiyaç duyulur. Kolesterolün %25’i, dışarıdan alınan hayvansal gıdalar tarafından karşılanmaktadır. %75’lik kısım ise vücudun kendisi tarafından üretilir. Alınan hayvansal gıdaların yüksek miktarda olması ve vücudun birçok farklı sebepten dolayı yüksek oranda kolesterol üretmesi halinde, yüksek kolesterol sorunu ile karşılaşılır. Kolesterolün vücutta fazlalığı her zaman zararlı olmaktadır. Çünkü kalp damarlarının tıkanmasına; bundan dolayı da kalp ve damar rahatsızlıklarının doğmasına sebep olacaktır.

Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Yüksek kolesterol belirtileri bazen kişilerde ortaya çıkmaz. Kişiler kan tahlili yaptırmadıkları takdirde, yüksek kolesterol sahibi olduklarını anlamazlar. Göz altlarında yağ bezeleri bulunan kişiler, bu yüzden yüksek kolesterol ile karşılaşma riskine sahiplerdir. Aynı zamanda yüksek kolesterolün en önemli belirtilerinden bir tanesi de şiddetli şekilde bulunan baş ağrısıdır. Halsizlik ve iştahsızlık yüzünden canı sıkılan kişiler, konunun problemini yüksek kolesterolde arayabilir. Ayaklarda ve bacaklarda olan yanma sebebiyle, kişilerin kanlarında yüksek miktarda kolesterol bulunabilir. Aşırı yorgunluk ve ayaklardaki uyuşmalar da, yine ciddi belirtilerden sadece bir tanesidir. Kalp çarpıntısı ve ağrısının sebeplerinden bir tanesi de kolesterolün yükseldiğinin belirtisindendir. Denge bozukluklarında ve nefes darlığında da, yine kolesterol miktarı ölçülmeli ve yüksek olmadığı kontrol edilmelidir.

Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterolün yükselmesinin ana sebebi, hayvansal gıdaların aşırı şekilde tüketilmesidir. Bunun dışında hareketsiz bir yaşam süren kişiler, kolesterolün yükselmesi tehlikesi ile karşı karşıyadır. Sigara içen kişilerde, uzun vadede kolesterolün yükseldiği tespit edilmiştir. Ayrıca yüksek tansiyon da, yine kolesterolün yükselmesini tetikleyecektir. Genetik kodlar ve sürekli yapılan stres de, yine kolesterolü yükseltecek derecede sebepleri içerir.

Cevap Bırakın