Koroner Arter Hastalığının Kesin Tanısı Nasıl Konur?

Koroner Arter Hastalığının Kesin Tanısı Nasıl Konur? Kalp damar hastalıkları en sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Koroner arter hastalığı atardamar kaynaklı bir hastalıktır ve bu nedenle büyük önem taşır. Koroner arterler kabin beslenmesini sağlayan atardamarlardır. Aorttan ayrılan ilk damarlardır ve kalbin üzerinde bulunurlar. Kalp kasına oksijen taşımak koroner arterlerin görevidir. Bu damarlarda damar sertliği nedeniyle tıkanma veya daralma oluşur. Bu tıkanmalar kan akışının azalmasına veya akışın tamamen kesilmesine neden olur. Buna koroner arter hastalığı denir.

Koroner Arter Hastalığının Kesin Tanısı Nasıl Konur?

Koroner Arter Hastalığının Kesin Tanısı Nasıl Konur?

Koroner Arter Hastalığının Kesin Tanısı Nasıl Konur?

  Koroner Arter Hastalığının Belirtileri

Kalp dokularının dolaşımında yetersizlik olması nedeniyle kalp kaynaklı belirtiler ortaya çıkar. Koroner arter hastalığının belirtileri arasında göğüs ağrısı vardır. Sıkıştırıcı bir şekilde boyuna, çeneye, mideye, sol kola veya sol omuza doğru yayılım gösterir. Bu ağrı dinlenme ile geçip hareket etmeyle birlikte artmaya başlar. Çarpıntı hissi ortaya çıkar. Solunum yollarında sıkıntı oluşur. Nefes darlığı görülür. Mide bulantıları ve bununla beraber kusma meydana gelir. Kişi kendini yorgun ve halsiz hisseder. Kişinin bilince değişiklikler oluşur. Terleme de bir başka belirtidir. Bunun dışında koroner arter hastalığında bayılma da görülebilir.

 Koroner Arter Hastalığında Tanı Yöntemleri

Koroner arter hastalığının tanısında birçok yöntem kullanılır. İlk olarak kan testlerine bakılır. Takip amacıyla testlerde kanın içerisinde bulunan yağ, lipit, kolesterol gibi bileşenlerin seviyeleri incelenir. Bununla beraber şeker hastalığının takip edilmesi amacıyla hemoglobine ve kan şekerine bakılır. Bir başka tanı yöntemi ise elektrokardiyografidir. Kalbin elektriksel hareketini izler. Kalp hareketleri bir kâğıda kaydedilir. Anjiyografi ile kalp damarlarındaki tıkanıkların izlenmesi sağlanır. Kasık veya bilek damarlarından girilerek yapılan bir işlemdir. Bir başka tanı yöntemi ise efor testidir. Bu test ile kalbin efor altındayken nasıl çalıştığı izlenir. Bunlar dışında başka yöntemler de tanı için kullanılır.

 Koroner Arter Hastalığının Tedavi Edilmesi

Koroner hastalığından şüphelenildiği durumlarda mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekir. Doktor, kişinin hastalık öyküsünü araştırır ve fiziki muayenesine başlar. Koroner arter hastalığının tedavisinde elektrokardiyografi (EKG) cihazı ile kişinin kalbindeki elektriksel hareketliliğe bakılır. Kalbin görüntülenmesini sağlayan ekokardiyografi (EKO) cihazı da kullanılır. Bunu dışında başka testler de hastaya uygulanır. Koroner arter hastalığındaki asıl amaç kalp krizi riskini azaltmaktır. Bununla birlikte hastanın yaşamını tehlikeye atan hastalık belirtilerini kontrol altında tutmaktır. Acil durumların meydana geldiği durumlarda anjiyografi ile hastanın damar tıkanıklığına bakılır. Hastalığın daha ileri aşamalarında cerrahi müdahale ile by-pass ameliyatı yapılır. Bunun dışında koroner arter hastalığının tedavisinde kan sulandırıcı ilaçlar önerilir. Tansiyonun düşürülmesi için buna uygun ilaçlar verilir. Damar genişletici ilaçlar ile birlikte kolesterolü düşüren ilaçlar da kullanılır. Bu ilaçlarla birlikte kişinin yaşam tarzında değişiklikler yapılması istenir.

 Koroner Arter Hastalığında Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler

Kişinin tedaviye başladıktan sonra düzenli egzersiz yapması gerekir. Bu egzersizler hastayı zorlamayacak şekilde olmalıdır. Kişi dengeli ve düzenli beslenmelidir. Fazla olan kiloların verilmesi, kalp üzerindeki yükün hafifletilmesini sağlayacaktır.

Cevap Bırakın