Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak Çınlaması Neden Olur? Kulağınızda televizyon vınlaması gibi sesler meydana geliyorsa ya da kapı zil sesi, ıslık sesi gibi ya da bazen açık kalmış bir musluk ya da araba motor sesini andıran bir ses gibi bir çınlama hissediyorsanız, vücudunuz sizlere bir şeyler söylemek istiyor olabilir. Bu alarm çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Bu durumda daha çok yetişkinlerde görülen kulak çınlamasının nedenleri nelerdir?

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak Çınlaması Neden Olur

Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak Çınlamasını Ortaya Çıkaran Nedenler Nelerdir?

Tıp dilinde tinnitus olarak nitelendirilen kulak çınlamasının genel olarak nedenlerini sıralarsak; Stres ( yoğun iş temposu), iç kulaktaki tüylerin hasar görmesi, kulak içinde oluşan kirler, enfeksiyon ve hastalıklar, ilaçlar, kulak kemiği değişimleri, kansızlık, beyin tümörü, hipertansiyon gelir.

Bu Sebeplerden Günümüzde En Dikkat Çekici Olanı Stres

Yüksek gürültülü ortamlar, kulaklıkla son ses müzik dinlemek ya da gürültülü iş ortamı (elektrikli el aletleri, iş makinelerinin sesi) gibi sebepler gençlerde kulak çınlaması nedenleri arasında ilk sıralarda yer alır. Fakat yaşın ilerlemesiyle görülme oranının da arttığı kulak çınlamasının çok çeşitli nedeni mevcuttur. İşte genel olarak kulak çınlaması / ( tıp dili ile ) tinnitus nedenleri:

Kulak çınlamasının başlıca nedenleri arasında stres yer alır. Stres kulak çınlamasını oluşturur, kulak çınlaması da işitme merkezinizi faaliyete geçirir. Bu durumda daha fazla stres hormonu salgılanır. Görülen o ki bu bir kısır döngüdür. Kişi, oluşan kulak çınlamasına daha fazla oranda stres ile tepki verir.

Kulak Çınlamasının Diğer Nedenleri Nelerdir

Diğer nedenleri arasında gözükenler şunlardır; Kadınlardaki hormanal değişimler, vitamin ve mineral eksiklikleri, tiroid bezi (guatr) anormallikleri, şiddetli ses travmasına maruz kalma, hafıza ve dikkat eksikliği ile ilgili sorunlar, kulak zarı delikleri, vücuttaki bazı sistemik hastalıklar, kalp ya da kan damarları hastalıkları ve meniere hastalığı gelmektedir.

Cevap Bırakın