Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir, Nedenleri ve Tedavisi- Kulak içerisinde cızırtı, su gürültüsü ya da uğultu şeklinde meydana gelen çınlamalar çoğu zaman önemsenmese de aslında ciddi bir sağlık sorununun belirtileri konusunda kişilere uyarılarda bulunmakta. Ara ara meydana gelebildiği gibi sürekli olarak da meydana gelen kulak çınlaması günlük hayatın kısmi olarak olumsuz etkilenmesine neden olabilmekte. Çınlama sırasında hissedilen sesin kalın ya da ince olabileceğini, tek kulakta ya da her iki kulakta da hissedebildiğini söyleyebiliriz.

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Çınlaması (Tinnitus) Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Kulak çınlaması kendi arasında da iki farklı kola ayrıldığını, objektik çınlamalarda sesin kişi ile beraber çevrelerindeki insanlar tarafından da duyulabildiğini söyleyebiliriz. Subjektif çınlamada ise ses yalnızca sorunlu kişi tarafından duyulabilmektedir.

Kulak Çınlaması Nedenleri

İnsanlar, kulaklarında meydana gelen çınlama durumlarının çoğu zaman nedenini araştırmazlar.  Çınlamaya neden olan durumlar hem iyi huylu hem de oldukça ciddi problemlerin habercileri olabilmekte. Genel olarak görülen bazı nedenler;

  • İç kulak içerisinde yer alan işitme sinir uçlarının hasar görmesi
  • Kulak içinde meydana gelen kir, enfeksiyon gibi nedenler
  • Orta kulak içerisinde sıvı birikme, eklemlerin yer değiştirme durumu ve kasların kasılması
  • Sinüzit, alerji, tansiyon, boyun kireçlenmesi, romatizma, diyabet
  • Kulak ve boyun bölgesine darbe alımı

Gibi etmenler çınlamaya neden olarak gösterilmektedir. Kulak çınlaması üzerine yapılan araştırmalarda daha çok genç kesimin yüksek seste müzik dinlemelerinden dolayı bu rahatsızlık ile karşı karşıya kaldıklarını da belirtmektedir. Özellikle Stero adı verilen kulaklıklarda yüksek ses müzik dinlemek birçok kulak rahatsızlığının ana nedenidir. Çınlamaya neden olan bir diğer etmenin ise beyin tümörü olduğu saptanmıştır. Özellikle sık sık çınlama problemi yaşıyorsanız bu durum oldukça tehlikeli rahatsızlıkların sinyalini verebilmekte.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Kulak Burun Boğaz polikliniklerine yapılan başvurularda çınlamaya neden olan etmenin belirlenmesi ve buna göre gerekli tedavilerin sağlanması ile genel olarak ortadan kaldırılabilen bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Özel bir tedavi ya da ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Tedaviler sırasında uzmanlar denge testleri ve röntgenlerden destek almaktadır. Bazı durumlarda tüm testlere rağmen çınlamaya neden olan etmenin bulunamadığını da söyleyebiliriz. Tedaviler sırasında belirlenen bazı ilaçların kullanılması gerekmekte. Uzmanların önerilerine uyulması durumunda kısa sürede tedavi edilebilir bir sorun olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap Bırakın