Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi- Dünya genelinde en sık görülen üçüncü kanser türü olan ve kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanan “Meme Kanseri” genellikle meme içerisindeki süt kanalları ve süt bezlerinde görülen, DNA’daki bozulmalar sebebi ile anormal büyüme ve çoğalma sonucu oluşan kötü huylu tümör oluşumları ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Erken tedavide başarı oranı yüksek iken hastalığın geç teşhisi kısa vadede ölüm ile sonuçlanmaktadır.

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Memedeki şişlikler, ağrısız şekil bozuklukları, meme ucundan gelen kan ve akıntılar, meme ucunun yara ya da kabuk tutması, ele gelen yumrular, meme dokusunun portakal kabuğu görünümüne bürünmesi, memede ödem, yara, kızarıklık oluşması, koltuk altı ve memede görünen şişkinlikler meme kanserinin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

Geç menopoza girenler, menopoz döneminde beş yıldan fazla hormon ilacı kullanmak zorunda kalanlar, otuz yaş ve üzeri doğum yapanlar, erken yaşta regl olanlar, uzun süre doğum kontrol hapı kullananlar, alkol ve sigarayı yoğun kullananlar ile aile öyküsünde anne, teyze, anneanne ve kız kardeşlerde hastalığın görülme durumu üç kat artarak önem arz eylese de, kırk yaş ve üstü her kadının risk grubunda olduğu gerçeği ile yüzleşmesi ve düzenli muayene artı tarama testleri yaptırarak mamografi çektirmesi gerekmektedir.

Meme Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Erken dönem teşhisin hayat kurtarıp, iyileşme sağladığı bu kanser türünde meme dokusundaki on kitleden sekizi iyi huylu olarak kaşımıza çıksa da, yirmi-otuz yaş arası üç yılda bir, kırk yaşından sonra ise her yıl bir hekime düzenli olarak muayeneye gidilmesi gerekmektedir. Gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği modern görüntüleme teknikleri ile yirmi yaş ve üzeri her kadının kendini önce el ile muayene etmeyi öğrenmesi ve yılda bir kez rutin hekim kontrolünden geçmesi ile önlenebilen bu kanser türü, başarı ile iyileşme sağlanabilen bir kanser türü olma özelliğini taşımaktadır.

Tedavide genellikle cerrahi yöntemlerin ardından uygulanan kemoterapi tedavisi ve hormonterapi tedavisi ile tümörleri tamamen ortadan kaldırmak için uygulanan radyoterapi uygulaması ise hastalarda çok başarılı sonuçlar edinilmesine olanak sağlamaktadır.

Cevap Bırakın