Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Mide Bulantısı Nedir ;

Öncelikle belirtmeliyiz ki mide bulanması bir hastalık değildir, midede yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu gösteren bir semptomdur. Herkes mide bulantısından nefret eder öyle değil mi? İstifra duygusu, kusmak isteyip aynı zamanda istememek duygusu birde evin içinde bir yemek pişmesi durumunda alınan koku, hiç kimsenin yaşamamak isteyeceği şeylerdir. Bizler bu makalede mide bulantısını en aza indirmenin yollarını anlatacağız. Bulantı 24 saatten fazla sürdüyse daha fazla zaman kaybetmeden bir hekime başvurmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bu makale mide bulantısına ne iyi gelir konusunda neler yapabileceğinizi anlatmaktadır.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir ;

 • Dinlenmek ;

Ne kadar mideniz bulanırsa bulansın kafanızı yastığa koyup başka şeyler düşünün ve uyumaya çalışın. Uyumak mide bulantısıyla savaşmak konusunda en etkili yöntemdir. Eğer mideniz bulanmaya başladığında dışarıda bulunuyorsanız derhal evinize geçip uyumalısınız çünkü uyku mide bulantınızı yavaşlatır.

 • Temiz Hava Almak ;

 

Şimdi size soralım sizce havasız bir odadaki birisimi hastalığı kolay atar yoksa içeriye temiz hava giren birisimi hastalığı kolay atar? Evet tabi ki de içeriye temiz hava girmesi çok ama çok önemlidir. Mide bulantısına iyi gelen yöntemler arasında ki en etkili yöntemlerden bir diğeri şüphesiz odanızın temiz hava almasıdır. Odanızın camını açın ve yatağınıza uzanın.

 • Güçlü Kokulardan Kaçının ;

Aşırı kokulu parfümler, evde pişen yemekler, odanın havasızlığı bunlar sizin mide bulantısı geçirirken ki düşmanlarınız. Mümkün olduğunca odanızın kapısını kapatıp camınızı açın. İçeriye temiz hava girmesi sizi psikolojik olarak da rahatlatacaktır.

MİDE BULANTISINA NE İYİ GELİR :

 • Nane çayı içmek veya Nane Yaprağı çiğnemek midenizi çok rahatlatacaktır.
 • Elma Tüketmek.
 • Kuruyemiş yemek midenizi bastırmakla beraber midenize iyi gelecektir.
 • Limon suyu ( 1 adet limonu ortadan 2′ ye bölüp suyunu çıkarıp içmek )
 • Tuzlu gıdalar tüketmek. Örnek olarak tuzlu krakerler mide bulantısına çok iyi gelmekte.

Bu çözüm yolları en etkili olan yöntemlerdir. Mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun temel maddeleri yukarıda yatmaktadır. Ancak meraklanmayın mide bulantısına iyi gelen yöntemler bunlarla sınırlı değil. Bu yöntemlerin dışında mide bulantısına iyi gelen bitki çayları da var.

Mide Bulantısına İyi Gelen Bitki Çayları ;

 • Zencefil Çayı ;

Zencefil çayı mide bulantısına ne iyi gelir sorusunun en iyi bitki çayı diyebilirim. Zencefil çayı yıllardır bulantı mücadelesi veren hastaların çözüm yolu olmuştur. Mide bulantısına iyi gelen bitki çayları arasında şüphesiz en etkili olan çay, zencefil çayıdır.

Tarifi: Zencefilleri küçük küçük parçalara ayırıp ufak bir tencereye koyun ardından üstüne su çekip ocağa koyun. Orta ateşte kaynamaya başlayınca altını kısıp biraz daha kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra süzgeç yardımıyla bardağımıza suyunu koyup afiyetle için.

 • Limon Çayı ;

 

Limon çayı mideyi rahatlatmak konusunda en az zencefil çayı kadar etkilidir. Bulantıyı azaltır ve mideyi ferahlatır. Limon, midedeki asidi ve yemek borusu spazmlarını yatıştırır. Yemekten sonraki sindirimi kolaylaştırır. Annelerimiz çok iyi bilirler Nane-Limon 2′ lisini. Nane-Limon herkes tarafından bilinen bir karışımdır. Bu bitki çayı da mide bulantısına iyi gelen bitki çayları arasında yerini korumaktadır.

Tarifi: Bir bardak sıcak suya 1 adet limonu sıkın. İçerisine isteğe göre bal ekleyip karıştırın. Ardından afiyetle için.

 • Tarçın Çayı ;

Tarçın çayı da bilinen eski yöntemlerdendir. Mide bulantısına iyi gelen bitki çayları denince ilk akla gelenlerdendir. Mide bulantısı konusunda çok etkili olan tarçın çayını içmenizi kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

Tarifi: Yarım çay kaşığı toz tarçını 1 fincan kaynamış suya koyarak demini almasını bekleyin. Beş dakika kadar demini aldıktan sonra bir başka fincana süzgeç yardımıyla boşaltarak afiyetle için.

Cevap Bırakın