Mide Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi- Mide Kanseri, midenin mukoza zarında gelişen tümörlerin habis olanlarının neden olduğu, midenin küçük kısmında ortaya çıkan ve dünyada en çok görülen dördüncü kanser türüdür. Beslenme şekli, enfeksiyonlar, genetik yatkınlık, sigara ve alkol kullanımı hastalığa yatkınlıkta öne çıkan faktörlerdir. Tedavi edilmediğinde başta ince bağırsak olmak üzere lenf bezleri ve akciğer gibi çeşitli organlara yayılma eğiliminde olan bu kanser türüne yakalanma riski yaşlı erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha fazla iken doğru beslenme ve hekim kontrolü ile mide kanserinden kurtulmak ise mümkündür.

Mide Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanseri Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanserinin belirtileri arasında; asidite denilen mide asidi oranının artması, geğirme, midede kanama, yorgunluk hissi, şişkinlik ve hazımsızlık hissi ile etli gıdalara karşı isteksizlik örnek verilebilir. İleri safha mide kanserinde ise; kusma, kan pıhtıları, yutma güçlüğü, göğüs kemiği altında ortaya çıkan şiddetli ağrı, gaitada görülen kan, midede bulantı, karında ağrı, yemek sonrası şişkinlik, bazen erken doymuşluk hissi ve bazen de kilo kaybı başlıca belirtiler arasında yer almaktadır. Hastalar, -hele de kırk yaş ve üzeri iseler-  ve daha evvel böyle şikayetleri yoksa bu belirtileri ciddiye alarak ilgili bir hekime ivedilik ile danışmalıdırlar.

Mide Kanserinde Tedavi Nasıl Olur?

Hastaya hekim tarafından mide kanseri tanısı kesin konulduktan sonra uygulanacak temel tanı aracı üst gastrointestinal endoskopi yöntemidir. Hastalığın derecesinin belirlenmesi için abdominal ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, magnetik rezonans ve endosonografi  gibi yöntemler ile gerekli tetkik ve ölçümler yapılır iken ayrıca bilgisayarlı tomografi, endoskopi, akciğer grafisi, ultrason, baryumlu çift kontraslı üst gastrointestinal sistem grafisi ve kan testleri ile hastalığa kesin bir tanı konulur.

Mide kanseri kendi içerisinde; Evre 0, Evre IA, Evre IB, Evre II, Evre III, Evre IIIA, Evre IIIB, Evre IIIC, Evre IV olarak bölüme ayrılmakta, hipertermi yöntemi, kemoterapi, radyasyon tedavisi ve akıllı ilaç denen ve kanser hücrelerindeki anormallikleri hedef alan diğer tedavi yöntemleri ile de başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. Uzman hekim yönlendirmesi ve kontrolü ile bu hastalığa yakalanmış kişilerde kurtulma oranı oldukça yüksektir.

Cevap Bırakın