Migren Nedir, Tedavisi ve İyi Gelenler

Migren Nedir? Tedavisi ve İyi Gelenler- Kimine göre migren bir beyin hastalığı olarak sanılsa da aslında bedenden kaynaklanan bir hastalıktır. Baş ağrısı en büyük belirtileridir. Çok sık başı ağrıyan kişiler migrenim var ya da migrenim tuttu diyorlardır. Migrende bir tek baş ağrısı belirtisi gözükmez onun dışında bulantı, kusma, ishal, terleme vb. şikayetlerle doktora giderler. Bazı kişilerin bünyesine göre huzursuzluk, sinirli olma, kokuya duyarlı olma gibi hassasiyet içeren belirtilerde gözükebilir. Fakat bu belirtiler kalıcı olma özelliğine sahip değillerdir. Bu yüzden insan vücudunda kalıcı hasar meydana getirmez. Belirli bir süre belirtiler devam eder ardından biter.

Migren Nedir? Tedavisi ve İyi Gelenler

Migren Nedir, Tedavisi ve İyi Gelenler

Migren Nedir, Tedavisi ve İyi Gelenler

Migrenin Tedavisi

Aslında migren tedavi edilebilir bir hastalıktır fakat toplum arasında migrenden kurtulamazsın, ölene kadar seninle, bu hastalıkla yaşamayı öğrenmelisin, boş yere doktora gitme gibi sözler geçmektedir. Önce migren hastası olan kişiyi bu düşüncelerinden vazgeçirip ardından tedavisine başlanmalıdır.

Vazgeçmeyen hasta bu ağrılı belirtilere çare arar ama bu duruma kendini alıştırmaya çalışır geçmeyeceğine inandığı için. Kadınlarda mı erkeklerde mi çok görülür bu hastalık diye düşünürseniz kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Adet döneminde migreni olan kişilerin migren ağrısı 2-3 kat artmaktadır. Bunun nedeni ise hormonal değişimlerdir.

Ne İyi Gelir

Kahve: Kahvenin içinde bulunan kafein maddesi migren arasına iyi gelmektedir. Uyuşturucu etkisinden dolayı 1-2 saatte olsa ağrınızı hafifletir.

Nane: Nanenin içinde bulunan bazı maddeler insan sinirini yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Nane çayı içerken balla tatlandırıp içmeyi deneyin.

Elma Sirkesi: Kan basıncını düzenlediği gibi migren ağrısına iyi geldiği de bilinmektedir. Günlük 1 bardak suya 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyip karıştırıp ve için.

Buz: Buz her ağrıyı dindirdiği gibi migren ağrılarına da iyi gelmektedir. Migren ağrınızın geldiğini hissettiğiniz an başınıza bir miktar buz koyup uzanın.

Papatya: Papatya çayı insanı dinginleştirip uyumasına fayda sağladığı gibi migren ağrısına da iyi geldiği söylenmektedir. Bir bardak suyun için 2-3 çay kaşığı papatyayı koyup kaynatın günde 3-4 kere için.

Masaj: Bazılarımızın migren ağrısı tuttuğunda başımıza yaptığımız masajın iyi geldiğini söyleriz. Masaj beyne sinyal göndererek ağrıların azalmasına etki eder.

Cevap Bırakın